Ukraina: MSZ zawiesza konsula w Hamburgu za antysemickie wpisy na facebooku

(fot. kyiv post / twitter)

MSZ Ukrainy zawiesiło konsula tego kraju w Hamburgu w związku z informacjami o antysemickich wpisach, które publikował na Facebooku - poinformowała w poniedziałek gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" powołując się na rzeczniczkę resortu dyplomacji w Kijowie.

 

"Wczoraj (w niedzielę) minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin polecił (…) wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec naszego konsula w Hamburgu. (…) Na razie został on odsunięty od obowiązków służbowych i rozpatrywane jest jego odwołanie w najbliższym czasie" - powiedziała "Ukrainskiej Prawdzie" rzeczniczka MSZ Mariana Beca.

 

 

W niedzielę o postępowaniu dyscyplinarnym wobec konsula Klimkin poinformował na Twitterze. "Dla antysemitów i tych, którzy rozżegają konflikty na tle narodowościowym, nie ma miejsca ani w cywilizowanym społeczeństwie, ani w MSZ" - napisał.

 

W kwietniu ponad 50 przedstawicieli Kongresu USA z obu partii potępiło we wspólnym liście prawo uchwalone na Ukrainie, które ich zdaniem "gloryfikuje nazistowskich kolaborantów", a więc idzie dalej niż "budząca niepokój" ustawa o IPN przyjęta w tym roku w Polsce.

 

List otwarty, zaadresowany do zastępcy sekretarza stanu USA Johna Sullivana, został zainicjowany przez dwóch kongresmenów z Partii Demokratycznej, Ro Khannę (reprezentującego Kalifornię) i Davida Cicilline'a (Rhode Island).

 

Sygnatariusze tego pisma wyrazili zaniepokojenie "niedawnymi doniesieniami o sponsorowanym przez państwo fałszowaniu i negowaniu Holokaustu w Europie, a zwłaszcza na Ukrainie i w Polsce". Zaapelowali, by Sullivan wezwał władze w Kijowie i Warszawie do "jednoznacznego odrzucenia fałszowania Holokaustu i honorowania nazistowskich kolaborantów", a także do "ścigania antysemickich przestępstw".

 

Na Ukrainie na list zareagowało Stowarzyszenie Organizacji Żydowskich tego kraju (VAAD), które uznało zawarte w nim oskarżenia za absurdalne. "Nie znamy ani jednego faktu, który świadczy, że państwo ukraińskie popiera negowanie Holokaustu. Wątpimy, że którykolwiek z kongresmenów, którzy podpisali ten list, mógłby wymienić choćby jeden taki przypadek" - napisali w oświadczeniu członkowie VAAD.

 

W Polsce do listu odniósł się wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, który we wpisie na Twitterze zwrócił się do kongresmena Ro Khanny o wskazanie "choć jednego aktu prawnego przyjętego (ostatnio lub dawniej)" w Polsce, który "gloryfikowałby nazistowskich kolaborantów i/lub negowałby Holokaust".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.38

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook