"Otworzyła granice i rzuciła wyzwanie opinii publicznej". Merkel otrzymała Lampę Pokoju Św. Franciszka

(fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN)

Uznanie dla zasług polskiej Solidarności i hołd dla świętego Jana Pawła II wyraziła kanclerz Niemiec Angela Merkel odbierając w Asyżu w sobotę Lampę Pokoju Świętego Franciszka, nagrodę przyznaną jej przez franciszkanów.

 

Nagrodę tę Merkel dostała za "działalność na rzecz pojednania i pokojowej koegzystencji między narodami" oraz zaangażowanie na rzecz uchodźców. W swym wystąpieniu Merkel wyraziła uznanie dla polskiej Solidarności oraz świętego Jana Pawła II za wkład w zmianę oblicza Europy i danie jej nadziei po latach zimnej wojny.

 

Merkel apeluje o zaangażowanie na rzecz uchodźców

 

Przywołała słowa polskiego papieża "Nie lękajcie się" i przypomniała pierwszą pielgrzymkę polskiego papieża do ojczyzny. Wspomniała również Lecha Wałęsę, laureata tej samej nagrody, którą otrzymała.

 

Kanclerz Niemiec apelowała do krajów europejskich o zaangażowanie na rzecz uchodźców. Na uroczystość przyznania Lampy Pokoju szefowej niemieckiego rządu w bazylice w Asyżu przybyli premier Włoch Paolo Gentiloni i były szef rządu, były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.

 

Uznanie dla współczucia i solidarności

 

Obecny był prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, który otrzymał tę nagrodę przed rokiem i teraz przekazał ją Merkel. Santos podkreślił, że nagroda dla kanclerz jest wyrazem uznania dla jej "współczucia" i "solidarności".

 

Tłumacząc znaczenie nagrody i powody jej przyznania rzecznik klasztoru franciszkanów ojciec Enzo Fortunato powiedział, że Angela Merkel "w najtrudniejszym i najbardziej bolesnym okresie biblijnej migracji narodu syryjskiego otworzyła granice z odwagą i determinacją rzucając również wyzwanie opinii publicznej".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

234

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 11:37:53 | 2018-05-13
Oprócz cnoty miłosierdzia jest jeszcze cnota roztropności. Tej chyba p. Merklel zabrakło. Pomagać trzeba ale na wiele innych sposobów

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Czesław Czap 09:07:50 | 2018-05-13
Lampa Pokoju za zniszczenie Europy? Jej goście z Afryki i Azji zadepczą naszą cywilizację. Ta kobieta jest zbrodniarzem. 

Moja noga już nigdy nie stanie w żadnym kościele franciszkanów.

Oceń 57 13 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?