Turcja: 150 wojskowych zatrzymanych za rzekome powiązania z Gulenem

(fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)

150 wojskowych zatrzymała turecka policja w związku z ich rzekomymi powiązaniami z Fethullahem Gulenem, islamskim kaznodzieją, którego władze w Ankarze oskarżają o zorganizowanie udaremnionego puczu z 2016 roku - poinformowała w piątek agencja Anatolia.


Zatrzymani byli wśród 300 przedstawicieli personelu wojskowego, których zatrzymanie nakazała turecka prokuratura; w tej grupie 211 osób to żołnierze służby czynnej - podała turecka agencja prasowa.

W czwartek poinformowano, że policja w Turcji przystąpiła w prowincji Smyrna do nowej operacji oczyszczania szeregów armii z wojskowych posądzanych o udział w nieudanym zamachu stanu. Lista wojskowych, którzy mają być aresztowani, obejmowała 96 nazwisk, w tym 91 wojskowych służby czynnej.

Władze Turcji przypisują przygotowanie zamachu stanu bractwu religijnemu Gulena, który przebywa na stałe w USA.

Nowa fala aresztowań rozpoczęła się 6 maja od zatrzymania 152 osób w 25 z 81 prowincji kraju.

Rząd islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która w przeszłości była bliskim sojusznikiem Gulena, oskarża jego rzekomą "siatkę" o przygotowanie udaremnionego zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku, czemu kaznodzieja zdecydowania zaprzecza.

Po udaremnionej próbie puczu władze wprowadziły stan wyjątkowy i przeprowadziły czystki wśród rzekomych zwolenników Gulena. Zatrzymano ponad 160 tys. ludzi, prawie tyle samo osób zwolniono z pracy, z czego ponad 50 tys. zostało formalnie oskarżonych i przebywa w aresztach w oczekiwaniu na proces.

Krytycy oskarżają prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o to, że udaremniony pucz wykorzystał jako pretekst do zwalczania przeciwników politycznych. Rząd utrzymuje, że działania te są niezbędne ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa Turcji.

Władze ogłosiły, że w tym roku zamierzają dokonać nowego naboru do sił zbrojnych i przyjąć do służby 40 tys. osób.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?