Wielotysięczny biało-czerwony pochód przeszedł ulicami Wilna

(fot. shutterstock.com)

Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w sobotę w biało-czerwonym pochodzie centralnymi ulicami Wilna. Demonstracją swej polskości Polacy uczcili Dzień Polonii i Polaków za Granicą, rocznicę Konstytucji 3 maja i 100-lecie odzyskania niepodległości Polski i Litwy.

 

W czołówce pochodu pod sztandarami Polski, Litwy i Unii Europejskiej szli liderzy polskiej społeczności, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie, a także liderzy organizacji polonijnych: prezes Rady Polonii Świata Teresa Berezowski i prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat, którzy specjalnie na tę okazję przyjechali do Wilna.

 

- Świętujemy 100-lecie niepodległości Polski i Litwy, świętujemy nasze święta majowe. Cieszymy się, że w dzisiejszym pochodzie są Polacy z różnych środowisk, z całego kraju - powiedział zastępca ambasadora Polski na Litwie Grzegorz Poznański. - Pogoda dopisuje, nastroje również, piękna młodzież, flagi biało-czerwone - dodał, zaznaczając, że "niczego więcej nie można sobie życzyć na ten piękny dzień".

 

Poseł Michał Mackiewicz, prezes Związku Polaków na Litwie (ZPL), wskazał, że "wielotysięczny barwny pochód z biało-czerwonymi flagami, w polskich strojach ludowych, z polską pieśnią na ustach, jaki organizujemy raz na kilka lat w Wilnie, jest nie tylko demonstracją tożsamości narodowej, ale też daje nam poczucie dumy i jedności".

 

W pochodzie uczestniczyła m.in. siostra Michaela Rak, dyrektor Wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, która powiedziała: "Jestem Polką, Polska to moja ojczyzna. Tu dzisiaj pod flagą biało-czerwoną są moi rodacy, moje siostry, moi bracia, z którymi razem na ziemi litewskiej budujemy jedność i walczymy o to, co nas zawsze łączy".

 

- To piękny sposób uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę nieodległości - uważa prodziekan wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Jarosław Wołkonowski. Życzył "w tym jubileuszom roku rozstrzygnięcia problemów społeczności polskiej na Litwie i wkroczenie w nowe 100-lecie z czystą kartą".

 

Przemarsz, w którym wzięli udział przedstawiciele 14 oddziałów ZPL z całej Litwy, polskich szkół, zespołów artystycznych, harcerzy i polskich organizacji społecznych zakończył się mszą świętą przed Kaplicą Ostrobramską. Następnie odbyły się imprezy towarzyszące, koncerty i pikniki.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook