Portugalia: legalizacja eutanazji najpóźniej w lipcu?

(fot. rawpixel / unsplash)

Reprezentowane w portugalskim parlamencie partie lewicy - socjaliści (PS) oraz Blok Lewicy (BE) zaapelowały w piątek do prezydium Zgromadzenia Republiki do przeprowadzenia debaty nad projektami legalizacji eutanazji jeszcze w maju br. Jak poinformowały władze PS, dzięki szybszemu rozpoczęciu debaty możliwe jest przyjęcie ustawy o tzw. śmierci wspomaganej najpóźniej do lipca.

 

W ocenie komentatorów jednomyślność rządzących krajem socjalistów i popierających ich mniejszościowy rząd deputowanych Bloku Lewicy czyni bardzo prawdopodobnym przyjęcie prawa legalizującego w Portugalii eutanazję. Każde z tych ugrupowań wprowadziło już do parlamentu własny projekt ustawy o śmierci wspomaganej.

 

Ustawa o eutanazji jest krytykowana przez portugalskich biskupów, ugrupowania centro-prawicowe (PSD i CDS-PP), a także przez organizacje lekarzy i bioetyków katolickich.

 

12 kwietnia br. Portugalska Konferencja Episkopatu wezwała katolików do spokojnego udziału w debacie na temat planowanego przez lewicowe ugrupowania zalegalizowania eutanazji. Jak powiedział przewodniczący episkopatu kard. Manuel Clemente, Portugalia potrzebuje “spokojnego dialogu", który dotyka kwestii ludzkich.

 

Kardynał patriarcha Lizbony potwierdził też, że biskupi i Kościół będą bronili życia ludzkiego. Odnotował również, iż tzw. śmierć wspomagana “nie eliminuje bólu, ale likwiduje życie".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook