Grecja stanowczo odrzuca tureckie warunki uwolnienia dwóch żołnierzy

(fot. PAP/EPA/TUMAY BERKIN)

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos odrzucił w niedzielę warunki, pod jakimi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się uwolnić dwóch greckich żołnierzy. Erdogan proponuje ich wymianę na ośmiu tureckich wojskowych, którzy uciekli do Grecji.

 

"Wymiana dwóch uwięzionych greckich żołnierzy za ośmiu tureckich, którzy znajdują się w Grecji nie wchodzi w rachubę" - oświadczył Pawlopulos.

 

Turcja nadal domaga się ekstradycji ośmiu tureckich wojskowych, którzy w lipcu 2016 roku uciekli do Grecji po udaremnionym w Turcji zamachu stanu. Oskarżeni przez Ankarę o udział w próbie puczu, uzyskali azyl polityczny w Grecji. Ateny nie ustępują i odmawiają ich wymiany na dwóch greckich żołnierzy zatrzymanych w Turcji na początku marca. Żołnierze ci twierdzą, że zabłądzili podczas patrolu granicznego i w słabej widoczności z powodu warunków atmosferycznych znaleźli się po drugiej stronie granicy.

 

"Chcieli, abyśmy oddali greckich żołnierzy, ale powiedzieliśmy im, że jeśli tego chcą, to najpierw muszą nam oddać żołnierzy, którzy w naszym kraju dokonali zamachu stanu - powiedział w sobotę Erdogan w wywiadzie nadanym w telewizji NTV. - Jeśli nam oddadzą (tych puczystów), weźmiemy pod uwagę" spraw greckich żołnierzy.

 

Według tureckich mediów greccy żołnierze oskarżeni zostali o "nielegalne wkroczenie na teren Turcji i szpiegostwo".

 

Premier Grecji Aleksis Cipras apelował na początku kwietnia do Ankary o "przyspieszenie procedur sadowych" w sprawie powrotu dwóch greckich żołnierzy i domagał się zaprzestania "eskalacji retoryki" ze strony Turcji.

 

"Ludzkie życie i ludzka wolność nie są i nie mogą służyć za pionki w rozgrywkach o władzę i w szantażu" - powiedział Cipras dziennikowi "Documento"

 

Turcja i Grecja, sojusznicy z NATO, kilkakrotnie już były na krawędzi wojny - w 1974, 1987 i 1996 roku - w związku ze sporem o etnicznie podzielony Cypr, zasoby naturalne pod dnem Morza Egejskiego i niezamieszkane wysepki na tym akwenie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook