MSZ Rosji: będziemy bardzo krytyczni wobec zachodniego projektu rezolucji RB ONZ

(fot. PAP/EPA/AHMED JALIL)

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział w niedzielę, że Moskwa będzie nadzwyczaj krytycznie podchodzić do projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii, który przygotowały Francja, USA i Wielka Brytania.


Wiceszef rosyjskiej dyplomacji ostrzegł, że “nadzwyczaj trudne będzie osiągnięcie jakiegoś rozsądnego kompromisu" w sprawie zachodniego projektu rezolucji.

“Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mamy pewne «czerwone linie», które są znane; zapewne jakieś +czerwone linie+ nie do zmiany ma także grupa zachodnia" - wskazał. Jego zdaniem wcześniej raczej rzadko udawało się wypracować kompromis między tymi stanowiskami, obecnie zaś - jak ocenił - na płaszczyźnie politycznej atmosfera jest “skrajnie napięta".

Riabkow zarzucił Stanom Zjednoczonym, że “w sprawach poważnych rozmawiają coraz bardziej prymitywnymi hasłami". Zarzucił także USA, Francji i Wielkiej Brytanii prowadzenie polityki “bezwzględnego podporządkowania sobie wszystkich innych (krajów)".

Wiceminister oświadczył, że proces niszczenia syryjskiej broni chemicznej był realizowany w ścisłej współpracy z zaangażowanymi krajami, w tym USA, i pod “najściślejszą kontrolą międzynarodową". Zarzuty Waszyngtonu, że to Moskwa nie wypełniła w tej kwestii swoich zobowiązań, rosyjski dyplomata nazwał “prymitywnymi i bezpodstawnymi «wrzutkami» informacyjnymi".

Riabkow oznajmił także, że Rosja wykorzystywać będzie “wszelkie szanse" na wyprowadzenie sytuacji z obecnego stanu, który określił jako “nadzwyczaj niebezpieczne polityczne pikowanie".

USA, Francja i Wielka Brytania przedłożyły w sobotę w RB ONZ projekt rezolucji w sprawie Syrii potępiający użycie broni chemicznej w tym kraju oraz postulujący utworzenie niezależnego mechanizmu badania takich incydentów. Według źródeł dyplomatycznych dyskusja nad projektem ma rozpocząć się w poniedziałek.

Wcześniej w sobotę RB ONZ odrzuciła rosyjski projekt rezolucji potępiającej ataki zachodniej koalicji w Syrii. Dokument potępiał naloty dokonane w nocy z piątku na sobotę przez USA, Wielką Brytanię i Francję jako "agresję wobec Syrii naruszającą prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook