Szef NATO wzywa Rosję, by wykazała się odpowiedzialnością w sprawie Syrii

(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

- Wzywamy wszystkich, którzy popierają syryjski reżim, a zwłaszcza Rosję, by wykazali się odpowiedzialnością i sprawili, że Damaszek w sposób konstruktywny będzie uczestniczył w procesie pokojowym - powiedział w sobotę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

Podkreślił, że całe NATO popiera ataki na Syrię, jakie przeprowadziły siły USA, Francji i Wielkiej Brytanii.

 

"Międzynarodowa wspólnota nie mogła patrzeć bezczynnie na użycie broni chemicznej w Syrii" - powiedział Stoltenberg. Uznał też, że brak reakcji na działania tamtejszego reżimu doprowadziłby do coraz częstszego wykorzystywania takiej broni.

 

Zdaniem Stoltenberga "operacja wojskowa poważnie zredukowała zdolność reżimu w Damaszku do posługiwania się bronią chemiczną". "Nie mogę powiedzieć, że ataki przeprowadzone ostatniej nocy rozwiązały wszystkie problemy, ale jeśli alternatywą była bezczynność, to ataki były właściwym wyborem" - dodał.

 

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w sobotę, że działania USA i sojuszników Ameryki w Syrii są bezpodstawne i nie do zaakceptowania. Oświadczył, że dowody krajów zachodnich na użycie broni chemicznej w syryjskiej Dumie są "śmieszne" dla ekspertów.

 

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej 7 kwietnia w Dumie we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku. O ten atak kraje zachodnie oskarżają siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook