W. Brytania: 96-letni Książę Filip opuścił szpital po operacji biodra

(fot. PAP/EPA/KAREL PRINSLOO)

Książę Filip, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, opuścił szpital im. króla Edwarda VII w Londynie, w którym przebywał przez 11 dni w związku z planowaną operacją biodra - poinformował w piątek Pałac Buckingham.

 

W oświadczeniu zaznaczono również, że książę jest wdzięczny wszystkim osobom, które w ostatnich dniach przesłały mu życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Fotoreporterzy uchwycili Filipa machającego z okien samochodu, którym wyjechał ze szpitala.

 

Jest w dobrej formie

 

67-letnia księżna Anna, córka Elżbiety II i Filipa, powiedziała po czwartkowych odwiedzinach w szpitalu, że jej ojciec jest "w dobrej formie". W ostatnich dniach przed przyjęciem do szpitala książę Filip nie uczestniczył w kilku wydarzeniach z udziałem rodziny królewskiej, co wywołało spekulacje na temat jego stanu zdrowia. Tłumaczono jednak, że operacja biodra została zaplanowana i przebiegła bez komplikacji.

 

W sierpniu ub.r. małżonek królowej wycofał się z pełnienia obowiązków reprezentacyjnych w imieniu rodziny królewskiej. Przez 70 lat u boku Elżbiety II i przez 65 lat w roli małżonka głowy państwa książę Filip wziął udział w ponad 22 tys. wydarzeń oraz wygłosił blisko 5,5 tys. przemów. Był jednocześnie patronem, przewodniczącym lub członkiem ponad 785 organizacji. Podczas jednego z wystąpień w maju ub.r. żartobliwie określił siebie mianem "najbardziej doświadczonego odsłaniacza tablic na świecie".

 

110 dni na pełnieniu funkcji publicznych

 

Według statystyk mimo zaawansowanego wieku w 2016 roku książę Filip spędził aż 110 dni na pełnieniu funkcji publicznych. W trakcie pobytu prezydenta USA Baracka Obamy w Wielkiej Brytanii przed referendum w sprawie wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej w czerwcu 2016 roku 95-letni wówczas książę osobiście odebrał prezydencką parę z lądowiska w ogrodach Windsoru, prowadząc samochód z gośćmi na zamek.

 

91-letnia królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i monarchą panującym najdłużej w historii Wielkiej Brytanii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook