Afganistan: co najmniej 14 ofiar śmiertelnych zamachu w prowincji Helmand

(fot. PAP/EPA/WATAN YAR)

Co najmniej 14 osób zginęło, a 47 zostało rannych w piątek w wyniku wybuchu samochodu pułapki przy wejściu na stadion w Laszkargah, stolicy prowincji Helmand w południowym Afganistanie - podały miejscowe władze.


Atak na ludzi wychodzących ze stadionu, gdzie odbywały się zawody w zapasach, nastąpił w czasie obchodów święta Nouruz, czyli perskiego nowego roku. Święto jest szeroko celebrowane w Afganistanie, ale spotyka się także z opozycją niektórych fundamentalistycznych muzułmanów, którzy twierdzą, że jest ono sprzeczne z islamem.

"Chodzi o atak samobójczy. Sprawca został zauważony przez policję, gdy próbował wejść na stadion, ale udało mu się zdetonować ładunek wybuchowy w samochodzie" - powiedział rzecznik gubernatora prowincji, Omar Zwak.

Na razie żadna organizacja nie przyznała się do zamachu.

Prowincja Helmand jest w większości kontrolowana przez talibów.

W środę zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze niedaleko świątyni szyickiej w zachodniej części Kabulu. Zginęło wtedy co najmniej 26 osób, a 18 zostało rannych. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

W Afganistanie przemoc nasiliła się, odkąd prezydent USA Donald Trump przedstawił w sierpniu 2017 roku bardziej agresywną strategię; dowodzone przez USA siły przeprowadzają więcej ataków lotniczych, a talibowie odpowiadają zamachami bombowymi, zasadzkami i atakami na siły bezpieczeństwa.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?