Izrael potwierdza, że przeprowadził atak na reaktor jądrowy w Syrii w 2007 roku

(shutterstock.com)

Izraelska armia potwierdziła w środę, że w 2007 roku przeprowadziła atak, w wyniku którego w Syrii najpewniej został zniszczony reaktor jądrowy. Minister obrony Awigdor Lieberman powiedział, że wnioski z tego ataku powinny zostać wyciągnięte przez cały region.  

 

Chociaż od dawna było wiadomo, że Izrael stał za atakiem powietrznym z 6 września 2007 roku, to oficjalnie władze tego kraju nigdy nie odnosiły się do tego - zwraca uwagę Associated Press. I dodaje, że oświadczenie izraelskiej armii "uchyla zasłonę tajemnicy w jednej z najbardziej śmiałych i tajemniczych operacji wojskowych ostatnich czasów".

 

Izraelskie wojsko ujawniło, że osiem myśliwców F-15 przeprowadziło naloty na instalacje w regionie Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii, które były rozwijane od lat i miały zacząć być eksploatowane pod koniec 2007 roku.

 

Lieberman oświadczył, że wnioski z tego ataku powinny zostać wyciągnięte przez cały region. "Motywacja naszych wrogów wzrosła w ostatnich latach, ale tak samo (wzrosła) zdolność izraelskich sił obronnych" - powiedział minister po tym, jak Izrael oficjalnie potwierdził swoje działania w 2007 roku w celu zniszczenia reaktora Al-Kubar. "Wszyscy na Bliskim Wschodzie zrobiliby dobrze, gdyby sobie przyswoili" tę lekcję - podkreślił.

 

Zaangażowanie Izraela w misję z 2007 roku było jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic i nie wiadomo, dlaczego Izrael zdecydował się właśnie teraz ją ujawnić - zauważa agencja AP i dodaje, że izraelska armia nie wypowie się na temat powodów ujawnienia tej informacji.

 

"Przesłanie ataku z 2007 roku na reaktor jest takie, że Izrael nie będzie tolerował instalacji, które mogą stanowić zagrożenie egzystencjalne" - oświadczył w środę szef sztabu generalnego sił zbrojnych Izraela generał Gadi Eisenkot. "To było przesłanie w 1981 roku, to jest przesłanie z 2007 roku i to jest przyszłe przesłanie dla naszych wrogów" - dodał, nawiązując do izraelskiego ataku na reaktor, który był budowany w Iraku w 1981 roku. Atak ten został później oceniony jako skuteczne uniemożliwienie Saddamowi Husajnowi uzyskania broni masowego rażenia, która dekadę później mogła zostać wykorzystana w wojnie w Zatoce Perskiej - pisze AP.

 

Na początku października 2007 roku wojskowe radio izraelskie podało, że Izrael przeprowadził na początku września atak lotniczy na Syrię. Przedstawiciele izraelskiego resortu obrony potwierdzili wówczas, że 6 września samoloty wojskowe zbombardowały instalacje w głębi Syrii; nie ujawniono natomiast co było celem ataku. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook