Emmanuel Macron: angielski zbyt dominujący w UE, będziemy promować język francuski

(fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)

Język angielski jest zbyt dominujący w Brukseli, zwłaszcza w sytuacji, gdy Wielka Brytania opuszcza UE - uznał we wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron i zapowiedział dążenie do szerszego stosowania języka francuskiego w instytucjach unijnych.

 

Reuters odnotowuje, że francuski przez długi czas dominował w centrali UE w Brukseli, ale później wszechobecny stał się angielski, zwłaszcza odkąd do Unii przystąpiły w 2004 roku państwa wschodnioeuropejskie.

 

"Sytuacja jest obecnie dość paradoksalna. Angielski prawdopodobnie nigdy nie był w Brukseli tak obecny, jak w czasie, kiedy rozmawiamy o Brexicie" - powiedział Macron.

 

Zdaniem francuskiego prezydenta "ta dominacja nie jest nieunikniona". Macron, który często mówi po angielsku, gdy przebywa za granicą, zaznaczył zarazem, że nie chodzi o działanie wymierzone przeciwko językowi angielskiemu, lecz o promowanie wielojęzyczności. Podkreślił, że opowiada się za tym, by każdy w Europie nauczył się dwóch języków obcych. Zapowiedział, że Francja zwiększy starania o nauczanie unijnych urzędników francuskiego.

 

Reuters zwraca uwagę, że szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapewnił na Twitterze, iż "entuzjastycznie popiera" wielojęzyczność.

 

"Dlaczego język Szekspira miałby być lepszy od języka Woltera?" - spytał Juncker w programie francuskiej telewizji i uznał, mówiąc po francusku, że jest błędem, iż "staliśmy się tak zanglicyzowani".

 

Zarazem szef KE przyznał jednak, że angielski stał się na co dzień językiem roboczym w instytucjach UE. Jego zdaniem Brexit niczego tu nie zmieni, ponieważ "ci, którzy nie pochodzą z zachodniej części Europy, przyzwyczaili się do mówienia po angielsku".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 23:35:02 | 2018-03-21
Gdyby prezydent Macron nauczył się języka polskiego, rozumiałby lepiej duszę Polaków. Jestem za tym, aby politycy i urzędnicy unijni znali więcej niż jeden język obcy, językiem angielskim posługuje się większość, ale znajomość francuskiego lub polskiego jest jak najbardziej poszerzająca horyzonty. :-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 21:58:32 | 2018-03-21
To se ne vrati

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook