Rozbito wpływową sektę, która zniewalała ludzi. Jej guru wykorzystywał swoje ofiary seksualnie

(fot. shutterstock.com)

We Włoszech rozbito dużą, wpływową sektę, specjalizującą się w "diecie makrobiotycznej". Jej 73-letni guru twierdził, że leczy nią najcięższe choroby, także raka. Faktycznie zniewalał swych wyznawców, maltretował i wykorzystywał finansowo i seksualnie.

 

Włoska prasa informuje w czwartek, że założyciel sekty Mario Pianesi, który przedstawiał się jako "pionier zdrowego odżywiania", narzucał drakońską dietę ograniczoną do kilku składników. Zabraniał jedzenia wszystkiego, co nie pochodziło z jego laboratoriów, tłumacząc, że cała produkowana żywność jest rakotwórcza.

 

Podstawą jego najbardziej radykalnej diety były ryż, proso i jęczmień, soczewica, ciecierzyca i kilka warzyw. Zalecał, by każdy kęs przeżuwać 200 razy.

 

Guru, opisywany w gazetach przez ludzi, którzy zdołali wyrwać się spod jego wpływów, mówił, że lekarstwa szkodzą. Zapewniał, że raka i białaczkę wyleczy proponowany przez niego sposób odżywiania.

 

Ponadto zgodnie z narzuconym przez niego stylem życia trzeba było spać z głową zwróconą na północ, wstawać z łóżka lewą nogą. Mężczyźni nie mogli ubierać się na fioletowo i zielono. Kobiety nie mogły się malować i musiały nosić długie spódnice. Nie można było tańczyć i łowić ryb. Muzyka była zakazana.

 

Lider sekty, działającej w regionie Emilia-Romania zabraniał chodzenia do szkoły i zdołał przekonać wielu młodych ludzi do porzucenia studiów. Nakazywał także brak kontaktu ze światem zewnętrznym; obowiązywał zakaz korzystania z internetu i telefonów.

 

Osoby, które łamały zakazy, były bite. Guru wykorzystywał swe ofiary seksualnie - opowiedział dziennikowi "La Repubblica" mężczyzna, który był wyznawcą sekty przez 28 lat. Podkreślił, że osoby stosujące dietę makrobiotyczną gwałtownie chudły. Ci, którzy uskarżali się na złe samopoczucie, mieli zakaz kontaktów z lekarzem i oskarżani byli o łamanie wewnętrznych zasad.

 

Kobieta, która była w sekcie przez 12 lat, wyszła stamtąd, ważąc 35 kilogramów. To od jej zgłoszenia na policji zaczęto śledztwo - wyjaśniła gazeta.

 

Prasa opisuje także skalę wpływów organizacji. Dania stosowanej przez nią diety i jej produkty podawano w 100 restauracjach sieci "Punkt makrobiotyczny", gdzie regularnie stołuje się 90 tysięcy osób.

 

Dochodzenie zakończyło się w środę, a śledczy poinformowali, że organizacja założona przez "maestro" Mario Pianesi, który zakończył edukację na gimnazjum, była prawdziwą sektą, zniewalającą swych członków. Wykorzystując ich sytuację życiową oraz stan zdrowia guru i jego żona podporządkowywali ich sobie, przywłaszczając ich pieniądze.

 

Pianesi otrzymał we Włoszech wiele wyróżnień i odznaczeń, także od prezydenta Republiki oraz honorowe obywatelstwo kilkunastu miast.

 

Guru sekty utrzymywał kontakty z ważnymi osobistościami polityki i kultury we Włoszech - ujawniła prasa.

 

Na prywatnej audiencji przyjął go papież Franciszek, co potwierdza opublikowane zdjęcie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 15:36:14 | 2018-03-15
Stworca dal ludziom godnosc, niesmiertelna dusze, rozum, inteligencje i sumienie. Wreszcie wlasnego Syna mowiac: 'To jest moj Syn umilowany. Jego sluchajcie'. A Jezus: 'Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie'. Jak widac, niektorzy mysla, ze Bog zartowal i wala przez zycie na skroty...Nie da sie, grozi autodestrukcja. Pozdrawiam.

Oceń 6 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

thorge3 14:32:13 | 2018-03-15
thorge3 Marian | 2018-03-15 14:13:10
Ja wczesniej przesłałem Panu adres strony, która pokazuje co tak napradę się dzieje w Niemczech powiązanych z islamistami, ale ktoś skasował mój wpis wyraźnie kierowany do Pana. Jeśli teraz to się powtórzy, to tego człowieka oddam pod sąd. Ja pokażę , że mam takie same prawa co on, jeśli chodzi o publiczne wypowiedzi.
Oceń odpowiedz

thorge3 Marian | 2018-03-15 14:01:30
https://www.youtube.com/watch?v=tTbF8eYYki4
Oceń odpowiedz

pod tematem wilczyńskiego"
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,3167,ludzie-ktorzy-zaczynajarewolucje.html

Oceń 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?