Biały Dom: za atakiem w Salisbury stoi Rosja, potrzebne są natychmiastowe kroki

(fot. PAP/EPA/ERIC THAYER / POOL)

Biały Dom w oświadczeniu wydanym w środę podzielił "przekonanie Zjednoczonego Królestwa, że Rosja jest odpowiedzialna za ohydny atak z użyciem środka paralityczno-drgawkowego na obywatela brytyjskiego i jego córkę".

 

Władze amerykańskie w oświadczeniu wydanym przez rzeczniczkę prasową Białego Domu uznały za uzasadnioną i "sprawiedliwą" decyzję rządu Theresy May, który w reakcji na atak na byłego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU 66-letniego Siergieja Skripala i jego 33-letnią córkę Julię Skripal, wydalił w środę ze Zjednoczonego Królestwa 23 dyplomatów rosyjskich. Na opuszczenie kraju mają siedem dni.

 

"Stany Zjednoczone solidarnie wspierają Zjednoczone Królestwo, swojego najbliższego sojusznika" i we współpracy ze swoimi sojusznikami i partnerami działają, aby zapewnić, że "taki odrażający atak nigdy nie powtórzy się w przyszłości" - dodały władze amerykańskie w swoim oświadczeniu.

 

Atak w Salisbury "jest zgodny ze schematem zachowania Rosji, która ignoruje oparty na zasadach prawa międzynarodowy porządek, podkopuje suwerenność i bezpieczeństwo państw na całym świecie, próbuje zdyskredytować i obalić demokratyczne instytucje oraz procedury" - czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

 

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders podczas konferencji prasowej w środę zaprezentowała wideo przygotowane przez rząd Theresy May, które ukazuje, że atak w Salisbury jest "kolejnym przykładem typowej dla rządu Rosji agresji".

 

Także ambasador USA przy ONZ Nikki Haley, mająca opinię najbardziej surowej z krytyków władz na Kremlu w administracji prezydenta Donalda Trumpa, występując podczas nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołanej na prośbę Wielkiej Brytanii w środę, stwierdziła, że "Stany Zjednoczone uważają Rosję za odpowiedzialną za atak na dwie osoby w Zjednoczonym Królestwie przy użyciu wojskowego środka paralityczno-drgawkowego".

 

- Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych, konkretnych kroków w odpowiedzi, Salisbury nie będzie ostatnim miejscem, gdzie zostanie użyta broń chemiczna. Może zostanie ona użyta tutaj, w Nowym Jorku albo jakimś mieście jakiegokolwiek kraju, który zasiada w tej Radzie - powiedziała ambasador Haley.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

felix 13:21:21 | 2018-03-15
To okropne.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

elpenor 11:19:29 | 2018-03-15
W 2001 roku mieli "dowody" na to że Saddam posiada broń masowej zagłady, teraz  mają "dowody" na atak rosyjski z wykorzystaniem broni chemicznej (mniej więcej tak wiarygodny dowód jak te przedstawiane przez niejakiego Antoniego M. na temat katastrofy pod Smoleńskiem), tylko miłościwie nam panujący są bardziej "prawi i sprawiedliwi" i prawdomówni niż "Wujek Sam" ;-)

Oceń 2 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook