Rosja: ostatni sondaż przed wyborami prezydenckimi - 69 proc. dla Putina

(fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

69 proc. Rosjan gotowych jest głosować na Władimira Putina w wyborach prezydenckich 18 marca - wynika z najnowszego sondażu wyborczego ogłoszonego przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), ośrodek socjologiczny zbliżony do władz.

 

W poniedziałek, ostatni dzień, gdy można publikować wyniki sondaży, rezultaty badania WCIOM z 9 marca podał dziennik "Kommiersant".

 

Na drugim miejscu plasuje się kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Paweł Grudinin. Biznesmen, który jest nową twarzą KPRF w wyborach - wcześniej partię tę reprezentował jej szef Giennadij Ziuganow - uzyskał w sondażu 7 procent.

 

Lidera nacjonalistyczno-populistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego, który bierze udział w wyborach prezydenckich po raz szósty, gotowych jest poprzeć 5 proc. wyborców.

 

Celebrytka i dziennikarka związana z opozycją Ksenia Sobczak uzyskała w sondażu 2 procent. Polityka antykremlowskiej opozycji, założyciela demokratycznej partii Jabłoko Grigorija Jawlińskiego wskazało 1 proc., tyle samo - szefa nacjonalistycznego Rosyjskiego Sojuszu Ogólnonarodowego (ROS) Siergieja Baburina.

 

Wyniki dla pozostałych kandydatów: rzecznika praw przedsiębiorców przy prezydencie RF Władimira Titowa oraz lidera partii Komuniści Rosji Maksima Surajkina wskazują na poparcie około zera. Niezdecydowanych jest 11 proc. respondentów.

 

Sondaż przeprowadzano metodą wywiadu telefonicznego na próbie 3000 osób. Margines błędu wynosi 1,8 proc.

 

Osobne badanie dotyczące poparcia dla Putina wśród mieszkańców Moskwy przeprowadziła w lutym katedra psychologii politycznej Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU). Wynika z niego, że 60 proc. mieszkańców stolicy popiera poglądy prezydenta Rosji, natomiast 19 proc. ich nie popiera.

 

24,4 proc. uczestników badania MGU pozytywnie oceniło poglądy Jawlińskiego, choć znacznie mniej - 12,6 proc. dopuściło, że mogłoby głosować na niego w wyborach. Natomiast poglądy Kseni Sobczak nie znalazły w ogóle poparcia - pozytywna ocena w sondażu to 0 proc., choć program wyborczy Sobczak w wielu punktach jest zbieżny z programem Jawlińskiego.

 

Badanie MGU dotyczyło przede wszystkim wizerunku polityków - sposobu, w jaki postrzegają ich obywatele. Prowadzono je metodą wywiadu pogłębionego. Wynika z niego, że w Moskwie nawet zwolennicy Putina potrafią patrzeć na niego całkiem krytycznie. Gospodarz Kremla ogółem jest oceniany pozytywnie, niemniej podoba się w nim "nie wszystko i nie zawsze" - powiedziała "Kommiersantowi" wiceszefowa katedry psychologii politycznej MGU Jelena Szestopał.

 

Swoich sondaży nie ogłasza przed tegorocznymi wyborami niezależny ośrodek socjologiczny Centrum Lewady. Nie pozwala mu na to status "organizacji pozarządowej pełniącej funkcje zagranicznego agenta" - za taką organizację uznało Centrum Lewady w 2016 roku Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.48

Liczba głosów:

25

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 23:47:12 | 2018-03-12
Putin zbudował legendę o wielkości narodu, który nie był nigdy agresorem, składał się z samych bohaterów.  II wojna nazywana  Wielką Wojną Ojczyźnianą zaczęła się w 1941 roku. Rosja nie uznaje daty rozpoczęcia II wojny światowej w 1939, bo wtedy musiałaby się tłumaczyć z paktu z Hitlerem o podziale Polski. W szkole uczniowie się o tym nie uczą, jest tylko jedna wersja historii: Stalin ocalił świat przez faszyzmem i wszystkie narody, szczególnie Europy powinny być im za to wdzięczne.
W prawie rosyjskim są ustawy, które zabraniaja wypowiadać się, że Rosja była agresorem.... To co niezgodne z oficjalna wersją historyczna i propagandowa nazywa się ekstremizmem. 

Oceń 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 18:11:37 | 2018-03-12
Tak wygląda quasi demokracja.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 17:45:53 | 2018-03-12
 Będą głosować jak zechcą, wybiorą kogo trzeba.

Oceń 15 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?