Policja: czeczeńskie gangi coraz większym zagrożeniem

(fot. shutterstock.com)

Czeczeńskie gangi, powiązane z prokremlowskim przywódcą Czeczenii Ramzanem Kadyrowem, odgrywają coraz większą rolę w świecie przestępczości zorganizowanej w Niemczech - poinformował w poniedziałek szef Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej (BKA) Michael Nagel.

 

W rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Nagel zaznaczył, że członkowie czeczeńskich gangów "nie są już tylko żołnierzami innych organizacji przestępczych, ale przejmują całe dziedziny gangsterskiej działalności, w tym handel narkotykami, rabunki, kradzieże i fałszerstwa".

 

W Berlinie czeczeńskie gangi w znaczącym stopniu kontrolują obecnie handel narkotykami. Służby bezpieczeństwa obserwują łącznie 200-250 osób z Czeczenii i Kaukazu Północnego, którym przypisują znaczącą rolę w przestępczości zorganizowanej w Niemczech.

 

W ocenie ekspertów zdobywanie przez nie coraz silniejszej pozycji to skutek "konsekwentnego stawiania na eskalację przemocy". "Gdy raz wejdą w walkę z konkurencją, nigdy już nie ustępują (...)" - podkreślił Nagel.

 

Dochody z nielegalnej działalności gangi coraz częściej inwestują w legalne przedsiębiorstwa, głównie w firmy ochroniarskie. Nowych członków rekrutują w stowarzyszeniach sportowych.

 

Jak pisze "FAZ", "(niemieckie) służby bezpieczeństwa obserwują osobiste kontakty i finansowe powiązania między czeczeńskimi przestępcami w Niemczech a przywódcą Czeczenii Ramzanem Kadyrowem".

 

Nagel przestrzegł przed lekceważeniem zagrożenia ze strony tych organizacji i podkreślił, że należy odpowiednio wcześnie podjąć działania przeciw tym grupom, "nim te wypracują sobie stałą pozycję w Niemczech".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook