Zaostrza się sytuacja w DR Konga. Prezydent nie chce ustąpić, prześladuje się ludzi Kościoła

Radio Watykańskie
(fot. MONUSCO Photos [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)

W Demokratycznej Republice Konga nie ustają ataki na misje, kościoły, a także na katolickie szpitale i szkoły. Księża i personel duszpasterski są coraz częściej zastraszani.

 

Stanowi to element polityki prezydenta Josepha Kabili, który nie chce oddać władzy mimo niekonstytucyjnego przedłużenia swego mandatu. Ponieważ jego ustąpienia głośno domaga się także kongijski episkopat, siły proprezydenckie czynią wszystko, by zdyskredytować wiarygodność Kościoła.

 

Sytuacja z każdym tygodniem staje się w tym afrykańskim kraju coraz bardziej napięta. W regionie Kasai, gdzie sytuacja całkowicie wymknęła się spod kontroli i gdzie dochodzi do coraz bardziej otwartych ataków na ludzi Kościoła modlono się wczoraj o pokój.

 

Na mapie oznaczono wschodnią część regionu Kasai

(fot. Uwe Dedering [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

 

W tę międzyreligijną inicjatywę włączyli się chrześcijanie wszystkich wyznań, stanowiący 90 proc. mieszkańców tego regionu, a także miejscowa wspólnota muzułmańska. Przypomniano rządzącym, że tylko przywrócenie sprawiedliwości i pokoju może zagwarantować krajowi rozwój oraz przywróć Kongijczykom nadzieję na spokojne życie. Warto pamiętać, że niekończące się wojny w tym afrykański kraju spowodowały już więcej ofiar niż II wojna światowa.

 

W miniony piątek 2 marca w regionie Kasai znaleziono ciało katolickiego księdza. Przyczyny śmierci wciąż pozostają niewyjaśnione. Wiadomo jedynie, że został on dotkliwie pobity i poraniony. Ks. Florent Mbulunthie należał do zgromadzenia józefitów, w którym odpowiadał za formację seminarzystów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook