Izraelskie media: po naciskach Izraela Polska zamraża ustawę o IPN

(fot. shutterstock.com)

Po naciskach Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN - piszą w sobotę izraelskie media. Według nich oczekuje się, że polska delegacja przyjedzie do Izraela w najbliższych dniach, by wypracować porozumienie w tej sprawie.

 

Dyrektor generalny izraelskiego resortu spraw zagranicznych Juwal Rotem - cytowany przez "Times of Israel" - powiedział, że decyzja polskich władz w sprawie ustawy o IPN to "sukces izraelskiej dyplomacji", który jest wynikiem intensywnej debaty między Jerozolimą a Warszawą, jaka toczyła się w ostatnich tygodniach.

 

"Jerusalem Post" pisze, że "zamrożenie ustawy" jest wynikiem "presji Izraela". Podaje, że polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "zapowiedział, że ustawa nie wejdzie w życie, zanim kwestii tej nie rozpatrzy polski Trybunał Konstytucyjny".

 

Według "Jerusalem Post" Ziobro poinformował o tym w wywiadzie dla polskich mediów i dodał, że opinia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie jest nieodzowna, aby prokuratorzy wiedzieli, w jaki sposób stosować przepisy.

 

W wywiadzie dla PAP minister Ziobro powiedział, że znowelizowana ustawa o IPN ma chronić państwo polskie i naród jako całość przed kłamliwymi oskarżeniami o udział w niemieckich zbrodniach, a nie służyć zacieraniu odpowiedzialności pojedynczych osób lub grup.

 

Podkreślił, że nie będzie kar dla świadków historii, naukowców czy dziennikarzy za przywoływanie bolesnych faktów z polskiej historii.

 

Dodał, że wskazówką dla prokuratorów, jak stosować nowe prawo, będzie werdykt Trybunału Konstytucyjnego; pozwoli też uspokoić negatywne emocje wobec ustawy.

 

- Zanim prokuratura zdąży postawić komukolwiek zarzuty, to z całą pewnością na temat ustawy o IPN wypowie się Trybunał Konstytucyjny. Jego orzeczenie będzie dla prokuratorów wiążącą wskazówką, jak stosować nowe prawo, gdyż wyroki Trybunału są w Polsce powszechnie obowiązujące - podkreślił Ziobro.

 

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, postanowił jednak - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.09

Liczba głosów:

70

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 19:38:29 | 2018-02-25
Chyba nie ma możliwości "zamrożenia" ustawy.Jeżeli jest przegłosowana(sejm potem senat),prezydent podpisał,jest opublikowana,mija vacatio legis -to ustawa wchodzi w życie.Mylę się?
Jeżeli ktoś twierdzi,że nie będzie obowiązywać(nie będzie stosowana,mimo że jest uchwalona) i tak rzeczewiście będzie, to byłby to przykład naruszenia zasady praworządności.Organy wykonawcze w państwie prawa muszą wykonywać ustawy,od tego są..
Wypowiedzi pana Z mają charakter propagandowy,by uspokoić naukowców i ofiary "polskich sprawców" .

Oceń 7 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 10:52:28 | 2018-02-25
Ustawa o IPN 'zamrożona'? Rząd DEMENTUJE!
http://www.fronda.pl/a/ustawa-o-ipn-zamrozona-rzad-dementuje,106984.html

Oceń 36 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?