Syria: ponad 400 zabitych we Wschodniej Gucie od niedzieli

(fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)

Ponad 400 cywilów, w tym ok. stu dzieci, zginęło w ciągu pięciu dni w nalotach i ostrzale artyleryjskim syryjskiego reżimu i Rosji we Wschodniej Gucie, oblężonej enklawie rebeliantów w pobliżu Damaszku - podało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

 

Według Obserwatorium w wyniku tych intensywnych ataków od niedzieli śmierć poniosło 403 cywilów, w tym 95 dzieci. Według szefa tej organizacji Ramiego Abdela Rahmana tylko w czwartek zginęło 46 cywilów.

 

10 sposobów na to, jak pomóc Syryjczykom >>

 

Syryjska armia od niedzieli prowadzi wyjątkowo niszczycielskie bombardowania Wschodniej Guty, która jest położona na wschód od Damaszku i jest ostatnim bastionem rebeliantów w pobliżu stolicy Syrii.

 

Liczba zabitych od niedzieli cywilów wzrosła z powodu nowych nalotów z czwartek i odnalezienia pod gruzami ciał cywilów zabitych w środę - wyjaśnił Rahman. Według Obserwatorium w niedzielę śmierć poniosło 17 cywilów, w poniedziałek - 127, we wtorek - 128, a w środę 85.

 

Dziennik związany z reżimem prezydenta Baszara el-Asada pisze, że te nowe bombardowania Wschodniej Guty są wstępem do ofensywy lądowej sił prorządowych w tym rejonie. W nocy z poniedziałku na wtorek ONZ wezwała syryjską armię do natychmiastowego wstrzymania bombardowań oblężonego regionu, w którym w dramatycznych warunkach przebywa ponad 400 tys. osób.

 

W 2017 roku Wschodnia Guta została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji, ale nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom. Mająca strategiczne znaczenie dla rebeliantów Wschodnia Guta jest oblegana przez syryjskie wojska rządowe od 2013 roku. Siły rządowe wraz z sojusznikami odcięły również drogi, którymi przemycano do oblężonego regionu żywność i leki. W ubiegłym tygodniu do enklawy dotarł pierwszy od końca listopada 2017 roku konwój pomocowy.

 

Poprzedziły go prowadzone od miesięcy starania ONZ.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook