Mołdawia: weszło w życie prawo o walce z zagraniczną propagandą

(fot. shutterstock.com / Yulia Grigoryeva)

W Mołdawii w poniedziałek weszła w życie ustawa, zakazująca mediom transmitowania programów informacyjnych i analitycznych wyprodukowanych w krajach, które nie ratyfikowały europejskiej konwencji o telewizji ponadgranicznej.

 
Wśród nich jest Rosja.
 
Ustawę na początku stycznia podpisał szef parlamentu Mołdawii Andrian Candu, decyzją Trybunału Konstytucyjnego pełniący tymczasowo obowiązki prezydenta.
 
Prorosyjski prezydent Igor Dodon wcześniej dwukrotnie odrzucał ustawę uchwaloną przez prozachodni parlament.
 
Ustawa "o walce z zagraniczną propagandą" została przyjęta przez parlament po raz drugi pod koniec grudnia. Zgodnie z mołdawskim prawem prezydent nie może ponownie odrzucić ustawy przyjętej dwukrotnie przez parlament.
 
Nowe przepisy przewidują zablokowanie transmisji programów telewizyjnych i radiowych o treści informacyjnej, informacyjno-analitycznej, wojskowej lub politycznej, wyprodukowanych w krajach, które nie ratyfikowały europejskiej konwencji o telewizji ponadgranicznej. Ustawa nie ogranicza retransmisji programów rozrywkowych.
 
Złamanie nowego ograniczenia grozi grzywną w wysokości 40-70 tys. lejów (ok. 2,3 - 4,1 tys. dolarów), a za wielokrotne naruszenie ustawy nadawca może być pozbawiony licencji.
 
Ustawa budzi sprzeciw Rosji. Wiceszef rosyjskiego MSZ Grigorij Karasin mówił wcześniej, że przepisy te stanowią "blokadę informacyjną".
 
Mołdawia podzielona jest na zwolenników zbliżenia do UE i powrotu do rosyjskiej strefy wpływów. W położonym między Ukrainą a Rumunią kraju od ponad roku prezydentem jest prorosyjski Dodon, a wielu mieszkańców opowiada się za bliskimi relacjami z Moskwą. Dodon musi dzielić się władzą z proeuropejskim rządem, z którym różni się wizją dalszego rozwoju kraju.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook