Rex Tillerson: termin rozpoczęcia rozmów zależy od Korei Północnej

(fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI/POOL)

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Kairze, że termin rozpoczęcia ewentualnych rozmów między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną zależy od władz w Pjongjangu.

 

Tillerson podkreślił, że jest zbyt wcześnie, by podać dokładną datę rozpoczęcia procesu dyplomatycznego.

 

Znacząca zmiana w stanowisku USA

 

Wcześniej w poniedziałek dziennik "Washington Post" opublikował rozmowę z wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em, w której oświadczył on, że możliwe są rozmowy między Koreą Północną a USA bez warunków wstępnych. Wiceprezydent podkreślił jednocześnie, że amerykańska administracja będzie nieustannie wywierać presję na reżim północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una i nie zostanie ona zmniejszona, dopóki Pjongjang nie podejmie wyraźnych działań w kierunku denuklearyzacji.

 

Jak ocenił "WP", jest to "znacząca zmiana w stosunku do wcześniejszego stanowiska USA, zgodnie z którym należało stosować maksymalną presję, dopóki Pjongjang nie pójdzie na prawdziwe ustępstwa i dopiero wówczas zaangażować się bezpośrednio" w rozmowy dyplomatyczne.

 

Atak atomowy na Stany Zjednoczone

 

W 2017 roku Korea Północna przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

 

Zbrojenia reżimu w Pjongjangu wywołują oburzenie społeczności międzynarodowej; we wrześniu Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na ten kraj najostrzejsze w historii sankcje.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: tillerson, usa

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook