8-godzinna przemowa w Izbie Reprezentantów w obronie "marzycieli"

(fot. youtube.com/thewashingtonpost)

Rekordowe 8 godzin i 7 minut trwało wystąpienie liderki Demokratów w Izbie Reprezentantów USA Nancy Pelosi; w swojej przemowie broniła ona "marzycieli" - blisko 700 tys. nielegalnych imigrantów, którym grozi deportacja - relacjonuje w czwartek AFP.

 

Pelosi stanęła przy mikrofonie o godzinie 10.04 czasu lokalnego w środę, a odeszła od niego dopiero o 18.11. Przez cały ten czas - podkreśla AFP - stała i nie przerywała wywodu, za wyjątkiem krótkich chwil na napicie się wody.

 

Poprzedni rekord długości wystąpienia - według eksperta zajmującego się historią Izby Reprezentantów, na którego powołuje się AFP - został ustanowiony w 1909 r. przez Republikanina Champa Clarka, którego przemowa trwała 5 godzin i 15 minut.

 

Jestem uprzywilejowany na rozmaite sposoby. Nie zmienię tego łatwo. Ale mój przywilej zobowiązuje mnie przynajmniej do...

Opublikowany przez Ignacy Dudkiewicz na 9 lutego 2018

 

Regulamin Izby pozwala przywódcy opozycji na wypowiedź tak długą, jak długo chce on lub może mówić. Inna zasada obowiązuje w Senacie - tam nieprzerwanie przemawiać może każdy ze 100 senatorów, a rekord długości wystąpienia w tej izbie wynosi ponad 24 godziny.

 

AFP zauważa, że podczas gdy senatorowie na czas długich przemówień zakładają często obuwie sportowe, 77-letnia Pelosi występowała w butach na obcasie.

 

Broniąc tzw. marzycieli (ang. dreamers) - którym ze względu na decyzję republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa o rezygnacji z programu DACA, pozwalającego nielegalnym imigrantom, którzy znaleźli się na terytorium USA jako dzieci, na legalne podjęcie pracy i dalszy pobyt w USA - Pelosi powiedziała: "Nasi marzyciele są w niepewności, unosi się nad nimi okrutna chmura strachu".

 

Po prawie sześciu godzinach nieprzerwanego przemawiania Demokratka podkreśliła: "Nie mam zamiaru kończyć". Kongresmenka z Kalifornii przez kilka godzin czytała listy i świadectwa młodych nielegalnych imigrantów, którzy czekają na decyzję Kongresu w ich sprawie.

 

Pelosi zwróciła się także do lidera większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów Paula Ryana, by wpisał kwestię "marzycieli" do porządku obrad. Na razie nie ustosunkował się on do jej prośby.

 

Po wystąpieniu koledzy z partii wstali i nagrodzili kongresmenkę owacjami.

 

W związku z zarządzoną przez Trumpa likwidacją programu DACA prawie 700 tysiącom "marzycieli" grozi utrata pozwolenia na pracę i deportacja, poczynając od 5 marca br., jeśli Kongres do tego czasu nie znajdzie trwałego rozwiązania ich sytuacji.

 

Od uregulowania sytuacji "marzycieli" na podstawie osobnej ustawy Demokraci uzależniali swoją gotowość do ustępstw w negocjacjach nad przyjęciem ustawy budżetowej na bieżący - rozpoczęty 1 października 2017 roku - rok budżetowy 2018. Od 1 października rząd federalny, w tym takie kluczowe resorty, jak Pentagon, operują na podstawie czterokrotnie przedłużonego prowizorium budżetowego.

 

Jednak w środę senatorzy z obu partii w Senacie USA znaleźli drogę wyjścia z impasu, który groził zawieszeniem działalności rządu federalnego już w piątek. Porozumienie zawarte na dwa lata przewiduje zwiększenie nakładów na obronę i na programy wewnętrzne; ostatecznie obie strony zgodziły się odłożyć na później dyskusje nad zagadnieniami imigracyjnymi - zarówno zalegalizowaniem statusu imigracyjnego "marzycieli", jak i finansowaniem muru na granicy z Meksykiem, czego oczekuje prezydent Trump.

 

Właśnie przeciw porozumieniu protestowała w swoim przemówieniu Pelosi. Zapowiedziała, że zarówno ona, jak i wielu Demokratów w Izbie Reprezentantów nie poprze tej umowy, jeśli Ryan, spiker Izby Reprezentantów, nie obieca głosowania nad planem chroniącym "marzycieli" przed deportacją.

 

Mimo sprzeciwu Pelosi przywódca mniejszości demokratycznej w Senacie Chuck Schumer ocenił, że porozumienie to jest najlepszym, co kongresmeni mogli zrobić dla klasy średniej. Wyraził nadzieję, że Izba Reprezentantów zagłosuje za tą ustawą budżetową, a prezydent Trump ją podpisze.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

44

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Marian 15:34:55 | 2018-02-09
Świętym prawem władz USA jest decydowanie kogo i na jakich zasadach wpuszczają do, albo deportują ze swojego kraju. Kropka.

Oceń 29 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Adam80 11:53:11 | 2018-02-09
DEON-nie czemu nic nie piszesz o porozumieniu rządu z rezydentami? Wcześniej tak ostro krytykowaliście rząd, teraz cisza? źle że się dogadali?

Oceń 18 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook