Pjongjang prosi Seul o paliwo do promu, który przywiózł delegację na igrzyska

(fot. AP/EPA/HOW HWEE YOUNG)

Pjongjang zwrócił się do Seulu z prośbą o dostarczenie paliwa w celu uzupełnienia go w promie, który przywiózł członków delegacji Korei Płn. na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu - podało w środę południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia.

 

Jednostka dopłynęła we wtorek do Korei Południowej, wioząc 140-osobową orkiestrę, która ma występować w czasie rozpoczynających się w piątek igrzysk. Jak pisze agencja Reutera, prom ma również służyć do zakwaterowania członków północnokoreańskiej delegacji.

 

Jak poinformował rzecznik resortu ds. zjednoczenia Baik Tae-hiun, Seul obecnie analizuje prośbę władz Korei Północnej. Rzecznik odmówił podania informacji, o jaką ilość paliwa poproszono.

 

Agencja AP ocenia, że będzie to trudna decyzja dla Seulu. Postanowienie Pjongjangu o przewożeniu artystów drogą morską wywołało w Korei Południowej ożywioną reakcję - konserwatyści uważają, że ruch świadczy o tym, iż Pjongjang usiłuje wykorzystać Zimowe Igrzyska Olimpijskie do osłabienia wprowadzonych przeciw Korei Północnej sankcji oraz zmniejszenia presji wywieranej na ten kraj, by przerwał on swój program nuklearny.

 

W 2017 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła trzy pakiety sankcji wobec KRLD. Sankcje przyjęte 5 sierpnia dotyczyły zakazu importu stali i węgla z KRLD oraz zakazu prowadzenia połowów przez statki północnokoreańskie na wodach międzynarodowych. Sankcje z 11 września zakazały importu tekstyliów oraz wprowadziły ograniczenia w dostawach ropy naftowej dla Korei Płn.

 

22 grudnia RB jednomyślnie przyjęła rezolucję nakładającą kolejne sankcje na Pjongjang; tym razem były one wymierzone głównie w przetworzone produkty petrochemiczne. Rezolucja ta ma docelowo ograniczyć o 75 proc. dostawy ropy naftowej i produktów pochodnych do Korei Północnej. Ponadto północnokoreańscy pracownicy, którzy są zatrudniani przede wszystkim w Rosji i Chinach, mają w ciągu 12 miesięcy zostać odesłani do kraju; według ONZ pracują oni w warunkach zbliżonych do niewolnictwa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook