Szef francuskiego MSZ: ustawa o IPN niewłaściwa i godna potępienia

(fot. shutterstock.com)

Nowelizacja ustawy o polskim IPN jest "niewłaściwa" i "godna potępienia" - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w telewizji BFMTV. - Nie należy na nowo pisać historii; to nigdy nie jest dobre - dodał.

 

- Trzeba przede wszystkim podpierać się pamięcią o Holokauście, głosić ją wszędzie, regularnie, systematycznie - powiedział Le Drian. - Każdy element, który mógłby wypaczać tę pamięć, jest negatywny - dodał minister.

 

Le Drian nazwał uchwalenie nowelizacji ustawy o IPN "postawą godną potępienia".

 

Pytany, czy Unia Europejska powinna podjąć działania przeciwko tym przepisom, minister uznał, że "presja moralna będzie wystarczająco silna". - Ostatecznie liczę na to - dodał.

 

- Liczę też, że naród polski będzie umiał zmienić zdanie i sprawić, że w ciągu następnych kilku dni uwolni się z tych okowów nałożonych mu przez godne pożałowania nacjonalistyczne opcje - powiedział szef francuskiego MSZ.

 

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał nowelizację ustawy o IPN. Wprowadza ona do ustawy o IPN art. 55a, który stanowi, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

 

Prezydent we wtorek poinformował, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, a jednocześnie zdecydował, że skieruję tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.08

Liczba głosów:

261

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 18:50:48 | 2018-02-07
Rząd Vichy współpracował z Niemcami, wydawał im Żydów i współpracował z Niemcami w zwalczaniu francuskiego ruchu oporu, któremu przewodził gen. de Gaulle. Byli więc we Francji kolaboranci, ale był też ruch oporu. 
Problem polega na tym, że tą ustawą o IPN, Polska zwróciła uwagę na siebie, gazety na całym świecie rozpisują się o Polsce, wszyscy właściwie przyznają, że określenie "polskie obozy koncentracyjne" jest niewłasciwe i nie powinno być używane. Chyba nawet wielu zgadza się, że mogłoby podlegać karze.
Wysuwane są jednak zarzuty, że obecny Rząd Polski chce ukryć to, że byli Polacy, którzy przyczynili się do śmierci Żydów. Taką dyskusję wywołała ta ustawa. Jest to bardzo przykre dla nas, Polaków.
I jak teraz możemy się na forum międzynarodowym bronić?

Oceń 7 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 17:44:27 | 2018-02-07
W okupowanej Polsce cała administracja został przejhęta przez Niemców, poza Policją państwaową przemianowana na Policję Polską, która miała funkcje podstawowe i porządkowe. W Francji, w części okupowanej i w Vichy cała administracja była francuska. Ściśle współpracowali z Niemcami w wysyłce Żydów francuskich do Auschwitz i innych obozów. Francuzi bardzo gładko prześliznęli się nad swoją masową kolaboracja z Niemcami,  w tej dziedzinie też.

Oceń 26 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 16:41:45 | 2018-02-07
Jak widać cały świat(z wyjątkiem Rosji)przeciw jedynym sprawiedliwym czyli przeciw prawdziwemu Norodowi Wybranemu.

Oceń 4 41 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 16:39:58 | 2018-02-07
Rok temu, na spotkaniu z członkami dywizjonu 303 dowiedziałem się jak wyglądał ich krótki pobyt we Francji.

Piloci z Francji odmówili walki. Polacy chcieli latać za nich i pomóc Polsce to najpierw im odmówiono, a później grożono. Dlatego postanowili popłynąć do Anglii.

Oceń 32 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 16:35:16 | 2018-02-07
A mógł milczeć:
http://www.rp.pl/Swiat/312299872-Vichy-glowny-sojusznik-Hitlera.html

Oceń 38 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 15:47:07 | 2018-02-07
A co maja do ustawy USA albo Francja?! A maja, bo tam rzadzi masoneria zydowska rozdajaca karty przy stole. Kto nie zaplaci wlasna tozsamoscia i wolnoscia, ten wypada z gry... Hanba i wstyd? Aby odczuwac wstyd, trzeba miec godnosc...Pozdrawiam.

Oceń 32 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~RobRoy 15:15:40 | 2018-02-07
To kolejny raz i spodziewajmy się jeszcze wielu podobnych. W końcu od kilkunastu miesięcy otwieraja się nam szeroko oczy kiedy słyszymy o tym co się ponoć dzieje w Polsce, kim jesteśmy, kim się stajemy itd. itp. To będzie trwało i nawet się nasilało, ale to i tak nic nie da. Nic nam nie zrobią, nic nam nie mogą zrobić jeśli będziemy "wierni", a przynajmniej wystarczająca część naszego narodu. To słowo wzięte w cudzysłów, jasne dla zorientowanych, jest oczywiście wielkim wyzwaniem dla każdego z nas osobiście. 
Ten fragment Psalmu 109, który przytoczył Radius, wypełnia się na naszych oczach, a to wcale nie koniec. 

Oceń 56 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 15:16:22 | 2018-02-07
 :)

Oceń 14 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Radius 11:22:46 | 2018-02-07
"Nie milcz o BOŻE którego wychwalam, bo rozwarli na mnie usta niecne i podstępne. Mówili ze mną językiem kłamliwym, osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali. Oskarżali mnie w zamian za miłość moją a ja się modliłem. Odpłacali mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość. ...
Niech oni złożeczą, ale TY błogosław"  Ps 109

Oceń 47 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 11:15:00 | 2018-02-07
Kaczyński wypowiedział wojnę całemu światu. Tylko dlaczego wrogami na tej wojnie są niedawni sojusznicy, jak USA, Izrael, Ukraina, Niemcy czy Francja. 
Tylko że cenę zapłacimy my, Polacy. Rząd sie wyżywi, elita sobie poradzi, na biednych nie trafiło.

Oceń 13 99 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?