Chadecy i socjaldemokraci o "szczególnym znaczeniu" partnerstwa Warszawa-Berlin

(fot. shutterstock.com)

Partnerstwo Niemiec i Polski ma dla nas szczególne znaczenie, zamierzamy pogłębiać współpracę z Polską - takie sformułowania znalazły się w opublikowanym przez dziennik "Rheinische Post" projekcie umowy koalicyjnej między chadekami i socjaldemokratami.

 

Liczący blisko 170 stron projekt porozumienia między blokiem CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel oraz SPD Martina Schulza w formie pliku PDF datowany jest na 5 lutego.

 

"Szczególne znaczenie ma dla nas także partnerstwo niemiecko-polskie. Jego fundamentem jest pojednanie między Niemcami i Polakami oraz wspólna odpowiedzialność za Europę. Nie zapomnimy przy tym, że Polska i Węgry położyły kamień węgielny pod ponowne zjednoczenie w wolności Europy i Niemiec. Na tej podstawie chcemy rozwijać współpracę z naszym sąsiadem, Polską" - głosi poświęcony naszemu krajowi akapit w części dokumentu zatytułowanej "Nowe przebudzenie dla Europy".

 

"Właśnie teraz wielkiego znaczenia nabiera dialog między społeczeństwami. Z tego powodu będziemy nadal wspierać w ich pracy podmioty takie jak: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich, Niemiecki Instytut Spraw Polskich (DPI) oraz Międzynarodowe Domy Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Krzyżowej".

Zapowiedziano również "intensyfikację współpracy z Polską i Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego".

 

W tej samej części projektu porozumienia mowa jest również o "dalszym wzmocnieniu i odnowieniu" współpracy Berlina i Paryża. "Odnowa UE powiedzie się tylko wówczas, gdy na jej rzecz będą z całych sił pracowały Niemcy i Francja. (...) Niemcy i Francja muszą być przede wszystkim siłą napędzającą i dowiodą tego w przedsięwzięciach takich jak badania nad sztuczna inteligencją" - podkreślili potencjalni niemieccy koalicjanci.

 

Wyrażają też wolę "rozwijania wspólnego stanowiska we wszystkich ważnych kwestiach polityki europejskiej i międzynarodowej oraz osiągać postępy w dziedzinach, w których UE złożona z 27 państw członkowskich nie jest zdolna do działania".

 

W projekcie zaznacza się, że Niemcy uznają NATO za "nieodzownego gwaranta i fundament (swojego) bezpieczeństwa" oraz "pozostają wiarygodnym partnerem w Sojuszu". "Chcemy wzmocnić europejski wkład" w NATO i "angażujemy się na rzecz ściślejszej współpracy między Sojuszem a UE" - dodano.

 

W innym rozdziale projektu umowy koalicyjnej, zatytułowanym "Dwustronna i regionalna współpraca w Europie i na świecie", wyrażono "ubolewanie, że polityka Rosji, w tym w kwestii przestrzegania praw człowieka, odnotowuje znaczący regres". "Rosja narusza europejski ład pokojowy poprzez sprzeczną z prawem międzynarodowym aneksję Krymu oraz ingerencję na wschodzie Ukrainy. Obecna polityka zagraniczna Rosji wymaga od nas szczególnej uważności i odporności" - zaznaczono.

 

Projekt mówi o dalszych "intensywnych staraniach" Niemiec i Francji na rzecz uregulowania konfliktu na Ukrainie i realizacji mińskich porozumień pokojowych, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania zawieszenia broni w Donbasie i wycofania stamtąd broni ciężkiej oraz uzbrojonych oddziałów.

 

"Celem niemieckiej polityki wobec Rosji pozostaje powrót do relacji bazujących na wzajemnym zaufaniu i pokojowym uwzględnieniu wzajemnych interesów" - przewiduje dokument. Mowa jest także o wzmocnieniu "współpracy między społeczeństwami obywatelskimi z krajami Partnerstwa Wschodniego i Rosji" i przeznaczeniu na ten cel większych środków.

 

Potencjalni koalicjanci zapewniają o wsparciu dla przywrócenia Ukrainie "pełnej integralności terytorialnej", apelują m.in. o walkę z korupcją i zapowiadają "znaczący udział w odbudowie Donbasu, gdy tylko odnotowane zostaną znaczące postępy w realizacji porozumień mińskich".

 

W części poświęconej stosunkom z Turcją zauważa się, że "już od dłuższego czasu pogorszyło się (tam) przestrzeganie (zasad) demokracji, praworządności i praw człowieka". "Z tego powodu w rozmowach akcesyjnych (w sprawie przystąpienia Turcji do UE - PAP) nie chcemy zamykać żadnych rozdziałów ani otwierać żadnych nowych", a "liberalizacja przepisów wizowych lub rozszerzenie unii celnej będą możliwe dopiero, gdy Turcja spełni niezbędne wymagania".

 

Rozmowy na temat utworzenia tzw. wielkiej koalicji z udziałem CDU/CSU i SPD są kontynuowane. Na razie nie jest jasne, kiedy się zakończą ani z jakim rezultatem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 16:15:03 | 2018-02-07
Współpraca gospodarcza z Niemcami jest bardzo ważna dla Polski, a w sprawie pojednania uczyniono już wiele po obu stronach i ten kierunek powinien być kontynuowany. Stanowisko ministra spraw zagranicznych, Gabriela w sprawie odpowiedzialności za Holokaust było uczciwe i rzeczowe. Niemcy rozliczają się ze swoją przeszłością i potrafią o tym otwarcie mówić, również zwykli obywatele.
W przeciwieństwie do Rosji Putina, która zakłamuje historię i zaprzecza, ze Rosja była agresorem w czasie II Wojny Światowej (a nawet penalizuje takie wypowiedzi).  

Oceń 7 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 14:19:42 | 2018-02-07
Zapamiętajmy rzeczową i uczciwą wypowiedż niemieckiego Ministra Spraw Zagranicznych

Oceń 7 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?