Władze Turcji: blisko 600 zatrzymanych za sprzeciw wobec ofensywy w Syrii

(fot. PAP / EPA / WAEL HAMZEH)

Władze Turcji zatrzymały dotychczas 573 osoby za wpisy w mediach społecznościowych i udział w protestach przeciwko operacji wojsk tureckich przeciwko Kurdom w enklawie Afrin na północy Syrii - poinformowało w poniedziałek MSW w Ankarze.

 
"Od rozpoczęcia operacji Gałązka oliwna (w Afrinie) 449 osób zatrzymano za rozpowszechnianie ekstremistycznej propagandy w mediach społecznościowych, a 124 osoby zatrzymano za udział w protestach" - przekazał resort spraw wewnętrznych w komunikacie.
 
Od 20 stycznia wojsko tureckie i jego sojusznicy wśród syryjskich rebeliantów prowadzą ofensywę przeciwko kurdyjskim Ludowym Jednostkom Samoobrony (YPG). Celem Ankary jest wyparcie bojowników kurdyjskich z Afrinu i okolic. YPG oskarża Turcję o ataki na cywilów.
 
Władze w Ankarze postrzegają YPG jako syryjskie ramię zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która od ponad 30 lat prowadzi walkę o kurdyjską autonomię.
 
Zatrzymania wśród przeciwników tureckiej operacji w Syrii w ubiegłym tygodniu objęły także przedstawicieli Unii Tureckich Lekarzy (TTB), gdy ta skrytykowała zbrojną akcję. Pogłębiły one obawy o poszanowanie wolności słowa w Turcji rządzonej przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, oskarżanego na Zachodzie o
 
autorytarne zapędy.
 
"Istnieją przepisy zakazujące gloryfikowania terroryzmu i popierania terroryzmu poprzez propagandę i media. Prokuratura stosuje się do tych przepisów" - mówił rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin w weekend na konferencji prasowej w Stambule. Sam prezydent nazwał przedstawicieli TTB "zdrajcami".
 
Operacja "Gałązka oliwna" jest szeroko popierana wśród prorządowych mediów tureckich oraz wśród większości partii politycznych, z wyjątkiem prokurdyjskiej, opozycyjnej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP).
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?