Afganistan: seria silnych eksplozji w pobliżu akademii wojskowej w Kabulu. Nie ustają od kilku godzin

(fot. PAP/EPA/JAWAD JALALI)

W poniedziałek o świcie doszło do serii silnych wybuchów w pobliżu akademii wojskowej w Kabulu. O godz. 5 został wystrzelony pocisk rakietowy w kierunku akademii, następnie dały się słyszeć wybuchy granatów i odgłosy strzelaniny - podają korespondenci AFP.

 
Odgłosy strzałów z broni automatycznej i wybuchów nie ustają od kilku godzin, choć zdaniem świadków są coraz słabsze - poinformowała agencja Reutera, która także podała, że atak rozpoczął się o godz. 5.30 czasu lokalnego (godz. 1.30 w Polsce).
 
Służba bezpieczeństwa Afganistanu utrzymuje, że w ataku uczestniczy czterech napastników. "Rannych jest trzech afgańskich żołnierzy. Napastnicy są w okrążeniu. Zewsząd otaczają ich komandosi ze służb specjalnych" - poinformował agencję AFP przedstawiciel służby bezpieczeństwa o godz. 8.30 czasu lokalnego (godz. 4.30 w Polsce).
 
To, że w poniedziałek doszło do ataku na akademię im. Mohammada Kasima Fahima, zwanego "Marszałkiem Fahimem", potwierdził też rzecznik kabulskiej policji Baszir Mudżahid.
 
W ocenie Szaha Haussaina Murtazawiego, rzecznika prezydenta Afganistanu, napastnicy zostali zatrzymani już przy pierwszym posterunku i tam są aktualnie zablokowani przez okrążające ich siły.
 
Żadne ugrupowanie nie przypisało sobie na razie autorstwa zamachu. Prawdopodobnie stoją za nim talibowie, którzy odpowiadają za dwa niedawne ataki.
 
W sobotę w Kabulu doszło do potężnej eksplozji ambulansu wyładowanego materiałami wybuchowymi. Miało to miejsce w dzielnicy, w której mieszczą się zagraniczne ambasady i budynki rządowe, m.in. dawna siedziba ministerstwa spraw wewnętrznych. Zginęło 95 osób, a 158 odniosło obrażenia.
 
O tym wydarzeniu informowaliśmy Państwa TUTAJ >>
 
Ładunek wybuchowy był ukryty w karetce pogotowia. Eksplodował, gdy ambulans podjechał pod policyjny punkt kontrolny. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid poinformował, że ataku dokonał jego ruch.
 
W sobotę 20 stycznia także w Kabulu doszło do ataku na hotel Intercontinental, w którym zginęło 40 osób. Wśród zabitych było 25 Afgańczyków i 15 cudzoziemców, w tym czterech Amerykanów.
 
Akademia wojskowa im. Mohammada K. Fahima położona jest w północno-zachodniej części Kabulu. Jest najbardziej prestiżową uczelnią wojskową kraju. Często określana jest jako "Sandhurst na piaskach", co stanowi aluzję do Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst w Wielkiej Brytanii.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?