Irak: osiem ofiar śmiertelnych ataku koalicji. Był przeprowadzony "przez pomyłkę"?

(fot. shutterstock.com)

Osiem osób zginęło podczas ataku z powietrza przeprowadzonego w sobotę "przez pomyłkę" przez amerykański samolot należący do międzynarodowej koalicji antydżihadystycznej na zachodzie Iraku - twierdzi chcący zachować anonimowość przedstawiciel lokalnych władz.

 
Według niego wśród ofiar są m.in. wysoki rangą oficer wywiadu, pięciu policjantów i kobieta.
 
Do nalotu doszło w miejscowości Al-Bagdadi. "Wszystko wskazuje na to, że został on przeprowadzony omyłkowo" - dodał przedstawiciel lokalnych władz, cytowany przez agencję AFP.
 
Rannych zostało ok. 20 osób, w tym szef policji z Al-Bagdadi, który ma poważne obrażenia, burmistrz i przedstawiciele lokalnych władz.
 
Al-Bagdadi leży ok. 250 km na zachód od Bagdadu, w sunnickiej prowincji Al-Anbar, gdzie do niedawna znajdowały się ostatnie bastiony Państwa Islamskiego (IS). W grudniu władze Iraku ogłosiły, że pokonały dżihadystów z tego ugrupowania.
 
Miejscowość jest położona w pobliżu bazy lotniczej Al-Asad, w której stacjonują amerykańskie samoloty z dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji. Pomogła ona irackim siłom wyprzeć IS ze wszystkich miast w kraju.
 
Wspólne dowództwo operacyjne, skupiające wszystkie siły zaangażowane w walkę z IS, opublikowało komunikat ze szczegółami porannej operacji, w którym nie wspomina jednak o ofiarach. Napisało, że siły irackie otrzymały informacje o "spotkaniu w Al-Bagdadi z udziałem dowódcy terrorystów Karima al-Sumarmada". Podjęto decyzję o ataku "ze wsparciem z powietrza ze strony kolacji" - czytamy. Po zatrzymaniu terrorysty, gdy żołnierze przeszukiwali budynek, z sąsiedniego domu ktoś wyrzucił granat - twierdzi dowództwo.
 
Wracając do swej bazy, siły specjalne minęły konwój samochodów jadących w stronę podejrzanego domu i zawiadomiły o tym koalicję, która dokonała nalotu.
 
Na nagraniach wideo widać spalone pojazdy policji, a także plamy krwi na ziemi.
 
Dowództwo poinformowało, że wszczęło śledztwo w sprawie incydentu.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?