Ukraina: 10 lat więzienia dla Rosjanina walczącego w Donbasie

(fot. shutterstock.com)

Karę 10 lat więzienia otrzymał rosyjski żołnierz Wiktor Agiejew schwytany przez siły rządowe Ukrainy na linii rozgraniczenia w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju - podały w piątek ukraińskie media.

 

Sąd rejonowy w Nowoajdarze, w kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu ługańskiego, skazał Agiejewa za terroryzm - poinformował adwokat Rosjanina, Wiktor Czewhuz.

 

"Zdaniem prokuratora tak zwana samozwańcza ŁRL (Ługańska Republika Ludowa) jest organizacją terrorystyczną, do której wstąpił na służbę kontraktową Rosjanin W. Agiejew" - napisał obrońca na Facebooku, zapowiadając apelację w tej sprawie.

 

Agiejew trafił do ukraińskiej niewoli na terenie obwodu ługańskiego 24 czerwca 2017 roku. Przyznał się, że służył na kontrakcie w rosyjskich siłach zbrojnych. Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło i poinformowało, że Agiejew odbył służbę zasadniczą, ale potem odszedł z armii.

 

Po wybuchu kryzysu ukraińskiego Rosja zaprzeczała, by jej żołnierze walczyli po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie. W 2015 roku odcięła się od zatrzymanych na Ukrainie dwóch wojskowych, Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa z brygady sił specjalnych (specnazu) wywiadu wojskowego GRU.

 

Resort obrony w Moskwie zapewniał, że nie są oni żołnierzami służby czynnej. Później Jerofiejew i Aleksandrow zostali na Ukrainie skazani w procesie sądowym, a następnie wymienieni na skazaną w Rosji ukraińską lotniczkę Nadiję Sawczenko.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 18:00:30 | 2018-01-26
Rosja od wieków stanowiła destabilizację pokoju na Ziemi. Przelała wiele niewinnej krwi ludzkiej.

Oceń 3 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook