Komisja Europejska: priorytetem walka z propagandą terrorystyczną i radykalizacją postaw

(fot. PAP / EPA / JEON HEON-KYUN)

Walka z propagandą terrorystyczną w sieci, przeciwdziałanie radykalizacji postaw i poprawa cyberbezpieczeństwa to zdaniem Komisji Europejskiej priorytety budowy unii bezpieczeństwa w UE na najbliższe miesiące.

 
W środę KE przedstawiła raport z postępów w jej budowie.
 
"Bezpieczeństwo jest nadal jednym z głównych wyzwań, przed jakimi stoi Europa (...). Musimy uczynić jeszcze więcej, aby zapewnić europejskim obywatelom bezpieczeństwo, zarówno w internecie, jak i poza nim" - powiedział w środę unijny komisarz do spraw migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos. Jak dodał, UE musi położyć nacisk na walkę z propagandą terrorystyczną w sieci.
 
Komisarz ds. unii bezpieczeństwa Julian King dodał, że w ub.r. UE zintensyfikowała wysiłki w zwalczaniu radykalizacji postaw, zwiększeniu cyberbezpieczeństwa oraz ochrony przestrzeni publicznej. "To wszechstronne podejście przynosi efekty: musimy jednak nadal działać w tym samym tempie, aby zapewnić rzeczywistą i skuteczną unię bezpieczeństwa. Musimy zająć się problemem terroryzmu u jego korzeni - w kontekście radykalizacji, która może prowadzić osoby w Europie na drogę ekstremistycznych ideologii i przemocy. Jest jeszcze wiele do zrobienia, będziemy więc w tej fundamentalnej kwestii dalej współpracować z ekspertami, politykami i firmami internetowymi" - powiedział King.
 
W raporcie KE wezwała do bardziej systematycznej wymiany między specjalistami, naukowcami i państwami członkowskimi poglądów na temat przeciwdziałania radykalizacji postaw, a także do większego wsparcia ze strony UE.
 
Komisja zapowiedziała, że zintensyfikuje działania przeciwko radykalizacji postaw w więzieniach oraz zwalczanie propagandy terrorystycznej w internecie i poza nim. Wezwała platformy internetowe do wzmożenia wysiłków na rzecz usuwania treści terrorystycznych w internecie tak szybko, jak to możliwe, i zapowiedziała, że rozważy konkretniejsze kroki mające na celu jeszcze skuteczniejsze reagowanie na treści terrorystyczne w internecie, przed podjęciem decyzji, czy potrzebne jest odpowiednie prawodawstwo.
 
"W związku ze stratami terytorialnymi poniesionymi przez Państwo Islamskie w Syrii i Iraku na zorganizowanej przez Komisję w kwietniu konferencji omawiane będą działania, jakie państwa członkowskie podejmują w odniesieniu do osób powracających, wśród których znajdują się kobiety i dzieci" - zapowiedziała.
 
W grudniu 2017 r. przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prezydencja Rady UE i przewodniczący KE podpisali wspólną deklarację w sprawie priorytetów legislacyjnych UE na lata 2018-2019, w której podkreślono zasadnicze znaczenie lepszej ochrony bezpieczeństwa obywateli poprzez umieszczenie go w centrum unijnych prac legislacyjnych.
 
Po zamachach w Brukseli w marcu 2016 r. przewodniczący KE Jean-Claude Juncker ogłosił, że Europa potrzebuje unii bezpieczeństwa, aby skutecznie zwalczać zagrożenie terroryzmem.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.75

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook