Premier Węgier: polskiemu rządowi radzę wytrwałość i cierpliwość

(fot. shutterstock.com)

Premier Węgier Viktor Orban powiedział dziennikowi "La Repubblica", że rządowi w Polsce, będącemu w sporze z Unią Europejską, radzi "wytrwałość i cierpliwość".

 

To jego jedyne słowa na temat Polski w opublikowanym w niedzielę wywiadzie skupiającym się głównie na UE.

 

Europa to nie Bruksela

 

W rozmowie dla siedmiu europejskich gazet skupionych w grupie LENA Orban mówiąc o Unii Europejskiej i relacjach Budapesztu z UE oświadczył: "Europa to nie Bruksela, ale Berlin, Budapeszt, Warszawa i Paryż".

 

"Ja nie atakuję Brukseli, ale polityków i biurokratów z Brukseli. Zachowują się, jakby byli centrum imperium. My zaś chcemy UE z parlamentem z wyraźnie wyznaczonymi uprawnieniami, Komisji, która będzie czuwać nad traktatami zamiast prowadzić swoją politykę i silnej Rady szefów rządów" - wyjaśnił premier Węgier w wywiadzie zamieszczonym w rzymskim dzienniku.

 

Mówiąc o polityce migracyjnej i unijnym programie relokacji uchodźców Orban stwierdził: "My Węgrzy jesteśmy solidarni i za to jesteśmy krytykowani".

 

Nie płacą nam i nas obrażają

 

"Wraz z naszymi żołnierzami pilnujemy granic UE, a to kosztowało nas dotąd miliard euro. A co robią Bruksela i Berlin? Nie płacą nam i nas obrażają" - mówił węgierski premier.

 

Dodał następnie: "Nie pozwolimy sobie narzucić przez Brukselę tego, kogo mamy przyjąć w naszym kraju. Tylko Węgry mają prawo decydować o tym, kto może przebywać na terytorium węgierskim".

 

Odnosząc się do krajów, do których przybywają migranci i uchodźcy Orban ocenił: "Grecja i Włochy robią dużo, ale nie szanują wiążących reguł Schengen. To wina Brukseli".

 

Zadanie UE

 

"Zadaniem UE jest obrona zewnętrznych granic tam, gdzie państwa nie są w stanie tego zrobić. Bruksela zaś pozwala na to, aby traktat z Schengen był naruszany" - powiedział Orban.

 

Stwierdził następnie: "Kiedy przypomniałem o tych regułach podczas posiedzenia Rady Europejskiej, zostałem prawie przegnany przez moich kolegów".

 

W kwestii migracji zdaniem Orbana UE brakuje "wiarygodności". "Syryjczycy, którym grozi śmierć mają prawo ratować swoje życie i przenieść się do pierwszych bezpiecznych krajów, do jakich są w stanie dotrzeć. Ale uchodźcy dzisiaj nie pochodzą już tylko z obszarów wojennych. To migranci ekonomiczni, którzy chcą u nas wyłącznie żyć lepiej niż w Afryce czy Azji" - oświadczył.

 

Szaleństwem jest demonizowanie

 

W wywiadzie wyraził opinię, że "szaleństwem jest demonizowanie" prezydenta Rosji Władimira Putina. "W Europie bardzo ryzykowne jest wypowiedzenie choćby pół słowa przychylnego Putinowi. Przedstawiany jest z kopytkami i rogami, jak diabeł. Aby być uznanym za dobrego Europejczyka obowiązkowe jest opisywanie Putina jako diabła" - stwierdził Orban.

 

Węgierski premier zaznaczył, że Putin "rządzi wielkim i prastarym imperium" i odbudował wielkość swego kraju, a Rosja odgrywa znów pierwszoplanową rolę w światowej polityce.

 

"UE nie rozumie Rosji" - dodał premier Węgier. Zapewnił, że władze jego kraju stosują zerową tolerancję wobec antysemityzmu. "Częścią politycznej taktyki sił lewicy w Europie jest zniesławianie jako antysemity każdego polityka prawicy" - odparł, odnosząc się do pytania na temat antysemickich ataków pod adresem George'a Sorosa.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.53

Liczba głosów:

30

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lleszek 22:04:44 | 2018-01-14
Węgierski premier zaznaczył, że Putin "rządzi wielkim i prastarym imperium" i odbudował wielkość swego kraju, a Rosja odgrywa znów pierwszoplanową rolę w światowej polityce.
----------
Putin, Kaczyński i Orban, trzy bratanki. 

Oceń 4 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 16:46:56 | 2018-01-14
Jeżeli przyjąć ,że przyjaciele naszych przyjaciól są naszymi przyjaciółmi to ..............................?

Oceń 5 16 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook