Media w Hiszpanii: zmiany w polskim rządzie "znakiem pokoju" wobec KE

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Media w Hiszpanii oceniają zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego jako próbę zbliżenia Polski do Komisji Europejskiej. Uważają je za swoisty “znak pokoju", służący poprawie stosunków Polski z UE.

 

Hiszpańscy komentatorzy twierdzą, że zmiany przeprowadzone przez Morawieckiego czynią z jego rządu gabinet mniej upolityczniony, gdyż pozbawiony niektórych ministrów, którzy uchodzili za bardziej radykalnych w swoich działaniach i wypowiedziach.

 

Telewizyjny kanał informacyjny TVE24 wskazuje, że nowy polski rząd to gabinet oparty na specjalistach, z których wielu nie należało wcześniej do postaci powszechnie prezentowanych w mediach.

 

Według telewizji nieprzypadkowo zmiany w polskim rządzie nastąpiły kilka godzin przed wizytą premiera w Brukseli i rozmową z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. TVE24 uważa to za “znak pokoju" Warszawy, służący poprawie stosunków Polski z UE.

 

W podobnym tonie ocenia wtorkową wizytę Morawieckiego w Brukseli wydawany w Madrycie dziennik "El Mundo". Gazeta określa ją jako próbę "wygładzenia szorstkich" stosunków między Polską a Komisją Europejską.

 

Stołeczna gazeta ocenia, że do poprawy relacji na linii Warszawa-Bruksela niezbędne było poświęcenie przez Morawieckiego kilku rządowych "jastrzębi".

 

"Po miesiącach nieporozumień, starć, zniewag i prowokacji polski rząd zrobił nowy krok w swojej strategii, wolnej i schematycznej, aby złagodzić napięcia z Komisją Europejską" - napisał "El Mundo".

 

Z kolei wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia" za korzystne dla poprawy relacji z KE uważa m.in. zdymisjonowanie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Kataloński dziennik określa go mianem "kontrowersyjnego szefa polskiej dyplomacji".

 

Jako "znaczącą" gazeta określa też zmianę na stanowisku szefa resortu obrony narodowej i odejście Antoniego Macierewicza. Dziennik nazywa go jednym z przywódców "twardego skrzydła" Prawa i Sprawiedliwości.

 

"Dotychczas Macierewicz miał trudne relacje z prezydentem kraju Andrzejem Dudą, który może stać za decyzją o odwołaniu ministra" - napisała "La Vanguardia".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.94

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 03:36:42 | 2018-01-11
Oczywiście, że teraz czas na łagodzenie nastrojów. Wszystkie ustawy sądowe podpisane. Nie ma o co kruszyć kopii ;-)

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 21:26:34 | 2018-01-10
Naiwniacy ... :)

Oceń 1 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook