Pożar w sklepie koszernym pod Paryżem

(fot. shutterstock.com)

W koszernym sklepie w Creteil, na przedmieściach Paryża, wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek pożar, a w zeszłym tygodniu pojawiły się w tym rejonie antysemickie graffiti - poinformowała miejscowa prokuratura. Nikomu nic się nie stało, ale ogień zniszczył sklep.

 

Miejscowe władze przypuszczają, że pożar spowodowali złodzieje, ponieważ - jak powiedział agencji AP Antoine Besme z prokuratury - antywłamaniowe żaluzje sklepu zostały zniszczone. Pożar zgłoszono we wtorek nad ranem. Sklep został całkowicie zniszczony, wnętrze jest według reportera AFP całkowicie wypalone.

 

W ramach wszczętego śledztwa służby sprawdzają, czy istnieje związek między pożarem, a wcześniejszym aktem wandalizmu w Creteil, kiedy nieznani sprawcy namalowali pięć swastyk na ścianach dwóch sklepów koszernych.

 

Albert Elharrar, przewodniczący żydowskiej społeczności w Creteil, powiedział agencji AP, że właściciel spalonego sklepu jest muzułmaninem, ale sklepy, na których namalowano swastyki zaopatrują żydów w produkty koszerne. Elharrar uważa, że istnieje związek między graffiti a podpaleniem sklepu.

 

Położone na południowo-wschodnich obrzeżach Paryża Creteil liczy 90 tys. mieszkańców, z czego 23 tys. według Elharrara to Żydzi.

 

Francuskie Krajowe Biuro Kontroli Antysemityzmu (BNVCA) w komunikacie potępiło zdecydowanie zdarzenia w Creteil. Według organizacji przestępcy chcieli ukarać muzułmańskiego właściciela "za to, że ośmielił się otwarcie oświadczyć, że nie ma jako muzułmanin żadnego problemu z sprzedażą koszernych i izraelskich produktów przeznaczonych dla żydowskich klientów".

 

Pytany przez radio Europe 1 były premier Francji Manuel Valls ocenił we wtorek, że "antysemityzm jest głęboko zakorzeniony" we francuskim społeczeństwie.

 

Ambasador Izraela w Paryżu Aliza Bin Noun wyraziła na Twitterze swoje oburzenie i skrytykowała podpalenie jako "prowokację", która "udowadnia potrzebę walki z antysemityzmem".

 

Pożar w Creteil budzi zaniepokojenie, ponieważ doszło do niego w trzecią rocznicę zamachu na koszerny sklep w Paryżu. 9 stycznia 2015 roku islamski ekstremista z malijskiej imigranckiej rodziny Amedy Coulibaly wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby; dzień wcześniej zabił policjantkę. Coulibaly przyjaźnił się z braćmi Saidem i Cherifem Kouachi z rodziny algierskich imigrantów, którzy 7 stycznia 2015 roku zaatakowali redakcję "Charlie Hebdo" i zastrzelili 12 osób.

 

Ataki te rozpoczęły bezprecedensową falę dżihadystycznych zamachów we Francji, których zleceniodawców nie wykryto. 19 proc. Francuzów uważa, że ataki na "Charlie Hebdo" i sklep koszerny "pozostały niewyjaśnione" i nie ma pewności, by były "planowane i przeprowadzone wyłącznie przez terrorystów islamskich"; uważa tak 27 proc. osób poniżej 35. roku życia i 30 proc. ludzi w wieku 18-24 lat.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook