USA: szef CIA liczy na dyplomację z Koreą Płn., ale są też opcje militarne

(fot. PAP/EPA/YONHAP)

Stany Zjednoczone są zdeterminowane, aby zakończyć program nuklearny Korei Północnej wykorzystując środki dyplomatyczne, ale w razie potrzeby są również przygotowane do użycia siły - powiedział w niedzielę szef CIA Mike Pompeo w telewizji Fox News.

 
"Chcemy, aby reżim zrozumiał, że zamierzamy rozwiązać ten problem i jesteśmy zdecydowanie przekonani, iż rozwiązanie tego przy użyciu środków dyplomatycznych jest dobrą odpowiedzią" - powiedział Pompeo. "Administracja jest gotowa zrobić wszystko, aby ludzie w Los Angeles, Denver i w Nowym Jorku nie byli narażeni na ryzyko, że Kim Dzong Un będzie miał broń nuklearną" - dodał.
 
Szef CIA odrzucił również zarzuty, że prezydent Trump był lekkomyślny mówiąc o możliwości wojny nuklearnej z Koreą Północną. "Obecna administracja rozumie powagę tego, co robi. Rozumiemy jakie jest zagrożenie" - powiedział Pompeo.
 
Szef amerykańskiego wywiadu wątpi również w szczerość Korei Północnej podczas rozmów dwustronnych na wysokim szczeblu z Koreą Południową, które rozpoczynają się we wtorek w Panmundżomie w strefie zdemilitaryzowanej. "Północni Koreańczycy (...) obawiają się, że Ameryka, po raz pierwszy od bardzo dawna, poważnie myśli o denuklearyzacji półwyspu" - dodał szef CIA.
 
Podczas rozmów ma zostać omówiona m. in. kwestia ewentualnego uczestnictwa delegacji i reprezentacji KRLD w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu w Korei Płd.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook