Iran: druga z rzędu spokojna noc; od rana wiece prorządowe

(fot. PAP/EPA/Morteza Jaberian)

W Teheranie i większości miast Iranu, gdzie w ostatnim tygodniu odbywały się antyrządowe protesty, druga z rzędu noc minęła spokojnie - poinformowała AFP. Od rana w czwartek trwają w wielu miastach duże manifestacje poparcia dla władz.

 

W irańskich mediach i na portalach społecznościowych - jak pisze AFP - brak doniesień o jakichkolwiek antyrządowych wystąpieniach w Teheranie ostatniej nocy. W większości innych miast noc także minęła spokojnie. W internecie pojawiały się nieliczne filmy wideo przedstawiające niewielkie zgromadzenia; nie ma jednak możliwości zweryfikowania ich autentyczności - twierdzi AFP.

 

Jednocześnie agencja AP podaje, że nie jest jasne, czy mniej doniesień o demonstracjach w czwartek oznacza, że manifestacje słabną, czy też Irańczycy przestali publikować zdjęcia z protestów po zablokowaniu przez władze aplikacji mediów społecznościowych.

 

Z kolei irańska telewizja pokazała w czwartek rano zdjęcia z nowych dużych wieców prorządowych, m.in. w Isfahanie (centrum), Meszchedzie (północny wschód), w Urmii (północny zachód), Babolu i Ardebilu (północ).

 

Demonstranci skandują słowa poparcia dla najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu, ajatollaha Alego Chameneia; krzyczą także m.in. "śmierć Ameryce" czy "śmierć Izraelowi". W środę w prorządowych demonstracjach w całym kraju wzięły udział dziesiątki tysięcy ludzi.

 

Protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych rozpoczęły się w Iranie 28 grudnia; z czasem demonstracje nabrały charakteru antyrządowego. Zginęło w nich co najmniej 21 osób, a kilkaset zostało zatrzymanych.

 

Najnowsza fala demonstracji antyrządowych porównywana jest przez media do "zielonej" rewolty z 2009 roku, która ogarnęła kraj po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich, gdy zwyciężył nielubiany, ultrakonserwatywny Mahmud Ahmadineżad. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że tym razem protestom brakuje liderów, nie są one skoordynowane i łatwo je rozbić. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?