Prezydent Gwatemalii: Gwatemala przeniesie ambasadę do Jerozolimy popierając Trumpa

(fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN / POOL)

Prezydent Gwatemali Jimmy Morales poinformował w na swym oficjalnym koncie w mediach społecznościach, iż ambasada Gwatemali w Izraelu zostanie przeniesiona z Tel Awiwu do Jerozolimy - podał w niedzielę Reuters.

 

Morales podjął tę decyzję po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. "Rozmawialiśmy (z Netanjahu) o doskonałych stosunkach, jakie mieliśmy jako narody od czasu, gdy Gwatemala poparła utworzenie państwa Izrael" - wyjaśnił Morales.

 

ONZ potępiło decyzję Trumpa

 

21 grudnia Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych potępiło decyzję Trumpa ws. Jerozolimy i przeważającą większością głosów przyjęło uchwałę domagającą się anulowania niedawnej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o oficjalnym uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

 

Stało się tak mimo wcześniejszej zapowiedzi Trumpa, że państwa, które poprą uchwałę, narażą się na utratę pomocy finansowej udzielanej im przez USA.

Stany Zjednoczone są ważnym źródłem pomocy finansowej dla Gwatemali.

 

Polska wstrzymała się od głosu

 

Spośród 193 państw członkowskich ONZ za rezolucją głosowało 128, w tym Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Rosja i Chiny, a przeciw dziewięć - USA, Izrael, Gwatemala, Honduras, Togo i cztery wyspiarskie państwa strefy Pacyfiku. 35 państw wstrzymało się od głosu, w tym Australia, Kanada oraz Polska i pięć innych krajów Unii Europejskiej - Chorwacja, Czechy, Łotwa, Rumunia i Węgry.

 

Wśród 21 państw, które nie wzięły udziału w głosowaniu, były Ukraina, Mołdawia i Gruzja. Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego NZ zapadają większością głosów i nie mają wiążącej mocy prawnej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?