Strefa Gazy: żołnierze izraelscy zastrzelili dwóch Palestyńczyków

(fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

Dwaj Palestyńczycy zginęli w piątek od kul izraelskich żołnierzy podczas demonstracji w Strefie Gazy, której uczestnicy protestowali przeciw uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia.

 

Pierwszą w piątek, a dziewiątą śmiertelną ofiarą po stronie palestyńskiej od czasu ogłoszenia 6 grudnia amerykańskiej decyzji w sprawie Jerozolimy był 24-letni Zakarja Kafarna, który wraz z kilkudziesięcioma innymi Palestyńczykami próbował w pobliżu miejscowości Dżabalija sforsować granicę między Strefą Gazy a Izraelem.

 

Ponadto sześciu palestyńskich demonstrantów zostało w piątek rannych w różnych punktach granicy między terytoriami palestyńskimi a Izraelem.

 

Do udziału w protestach wezwała radykalna islamska organizacja Hamas, która od 2007 roku sprawuje władzę w Strefie Gazy.

 

Od czasu ogłoszenia decyzji prezydenta USA w sprawie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, której wschodnią część Palestyńczycy uważają za swą stolicę, niemal codziennie dochodzi do demonstracji na granicy Strefy Gazy i Izraela.

 

Przywódca Hamasu w Strefie Gazy Jehija Sinwar zapowiedział już w czwartek na spotkaniu z palestyńską młodzieżą, że piątek będzie na tym terytorium "dniem gniewu (...), dniem walki przeciwko siłom okupacyjnym na granicy z Gazą".

 

Hamas powitał z zadowoleniem wynik czwartkowego głosowania Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, które odrzuciło uznanie przez prezydenta USA Jerozolimy za stolicę Izraela.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?