Amerykańscy prawnicy wzywają prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania ustaw

(fot. PAP/Adam Warżawa)

Stowarzyszenie prawników USA - American Bar Association (ABA) - wezwało prezydenta RP Andrzeja Dudę do ponownego zawetowania ustaw, które "poważnie podważyłyby niezależność sądownictwa w Polsce".

 
Oświadczenie w tej sprawie wydała prezes ABA Hilarie Bass.
 
Wyrażono w nim opinię, że obecne ustawy, tak jak i te z lipca, mogą skutkować przejściem na emeryturę ok. 40 proc. sędziów Sądu Najwyższego oraz usunięciem obecnych sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa. Wskazano na "konstytucyjny mandat" KRS do chronienia niezależności sądownictwa.
 
W oświadczeniu wyrażono obawę, że ustawy, o których mowa, "naruszają polską konstytucję, poza tym, że nie odpowiadają międzynarodowym standardom dotyczącym niezależności sądownictwa". Wskazano na coraz wyraźniej widoczne "upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości".
 
W oświadczeniu jest informacja, że ABA wysłała do Polski delegację prawników z zadaniem dalszego monitorowania sytuacji i wspierania wysiłków mających na celu zachowanie niezależności sądownictwa.
 
ABA informuje na swej stronie internetowej, że ma ponad 400 tys. członków i jest jedną z największych na świecie organizacji zawodowych.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

586

 

 

Komentarze użytkowników (39)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ksen 09:05:20 | 2017-12-21
Nie należy zapominać, że w USA nie wszyscy kochają obecnego prezydenta. Zwłaszcza establishent, który napasł się za rządów demokratów.
Teraz chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: poprzeć swoich kumpli w Polsce (prawnicy wszystkich krajów łączcie się) i sprowokować Polaków do nieufnego traktowania ich prezydenta. Im się chyba wydaje, że nikt nie jest w stanie ich przejrzeć.

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 13:59:50 | 2017-12-20
Prezydent Trump powołał tylko jednego sędziego Sądu Najwyższego. Żaden z poprzednich prezydentów nie powołał więcej niż dwóch sędziów spośród 9 sprawujących obecnie urząd. Taki system ma zapewnić, aby sędziowie byli niezależni od władzy wykonawczej (prezydenta) i ustawodawczej (Senatu), a więc niezawiśli.
Wiek nie ma znaczenia, chodzi o to, aby byli niezależni, apolityczni, nie byli zwiazani z jedną partią.

Oceń 4 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 03:27:50 | 2017-12-20
Serio? Zwolennicy aborcji i małżeństw homoseksualnych wzywają Prezydenta Dudę to złożenia weta? Jak to możliwe? Przecież taka organizacja jak mało kto powinien popierać PiS i zmiany w prawie.

;-)))

Oceń 41 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 22:36:03 | 2017-12-19
@Eleazar
65 lat to nie dożywotnio. W USA najstarsza obecnie sędzia urodziła się w 1933r., została mianowana przez Billa Clintona w 1993r., czyli miała wtedy 60 lat, obecnie ma 84 lata.
Liczy się doświadczenie, kompetencje i obiektywizm. Sędziowie SN są strażnikami konstytucji.
Czy zawód polityka i posła nie musi miec górnych ograniczeń wiekowych, a sędziowie SN mają iść na emeryturę w wieku 65 lat?

Oceń 11 52 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Eleazar 21:22:24 | 2017-12-19
@ Oriana,

W Polsce ani Prezydent, ani Senat, ani Sejm także nie mogą odwołać sędziów Sądu Najwyższego, również wg nowych przepisów. Więc, jak rozumiem, problemu nie ma. Pełnienie funkcji sędziego dożywotnio tak samo zapewnia niezlaeżność sędziemu, jak pozostawanie w stosunku służbowym do osiągnięcia wieku 65 lat. 

Oceń 51 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 19:43:49 | 2017-12-19
@ Eleazar: "Sędziów Supreme Court wybiera Prezydent USA a zatwierdza Senat, czy nie jest to zagrożenie trójpodziału władz?"

Sędziowie The Supreme Court of the Unitet States są  wyznaczani przez prezydenta, potem  zatwierdzani przez Senat, ale wybierani są oni dożywotnio lub dopóki sami nie zrezygnują, np. z powodu złego stanu zdrowia. Jest 9 sędziów Sądu Najwyższego, którzy zostali wyznaczeni przez różnych prezydentów reprezentujacych różne opcje polityczne: Republikanów lub Demokratów. Aktualnie panujący prezydent ani Senat nie mogą odwołać sędziego, są oni niezależni od władzy politycznej. Ten system ma zapewnić niezawisłość sędziów. 

Oceń 13 67 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MAGDALENA 15:26:01 | 2017-12-19
Beniamin


Człowieku, chociaż raz wykaż się wiedzą. Sprawa Stowarzyszenia prawników USA - American Bar Association TO NIKT INNY JAK
GEORGE SOROS.
George Soros (węg. György Soros [ˈɟørɟ ˈʃoroʃ], właśc. György Schwartz [ʃvaʁʦ]; ur. 12 sierpnia 1930 w Budapeszcie) – amerykański inwestor giełdowy pochodzenia węgiersko-żydowskiego, także filantrop, fundator Open Society Foundations i licznych fundacji, w tym Fundacji im. Stefana Batorego.
Soros powiedział, że usunięcie Busha z fotela prezydenta USA jest „głównym zadaniem jego życia” oraz „sprawą życia i śmierci”. W celu realizacji tego zamierzenia Soros (wraz z drugą osobą) podarował 5 milionów dolarów dla MoveOn.or

Więc nie obiecuj sobie, że USA jest przeciw reformom sądownictwa w Polsce.

Oceń 71 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Eleazar 14:56:22 | 2017-12-19
jestem prawnikiem w zawodzie od 25 lat, nigdy bym się nie odważył oceniać, czy jakaś amerykańska ustawa jest zgodna z ichnią konstytucją. Ciekawe, czy Hilarie Bass zna język polski, miała czas przeczytać Konstytucję RP oraz nowe ustawy itd.

Oceń 75 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 14:44:27 | 2017-12-19
I ty Ameryko przeciwko nam?To kto nam został?

Oceń 8 61 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook