Włochy: Lampa Pokoju Świętego Franciszka z Asyżu dla Angeli Merkel

(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Franciszkanie z Asyżu nagrodzili kanclerz Niemiec Angelę Merkel Lampą Pokoju. Wyjaśnili w sobotę, że nagrodę tę przyznano jej za to, że "w Niemczech i w Europie wyróżniła się działaniami na rzecz pojednania i pokojowej koegzystencji między narodami".

 

Klasztor w Asyżu poinformował też, że postanowił nagrodzić szefową niemieckiego rządu Lampą Pokoju świętego Franciszka za przyjęcie miliona uchodźców.

 

Kanclerz "zbudowała mosty, zamiast wznosić mury" - powiedział kustosz klasztoru ojciec Mauro Gambetti, ogłaszając nazwisko tegorocznej laureatki nagrody.

 

W pisemnym uzasadnieniu podkreślono: "Opierając się fali przeciwko uchodźcom, która ogarnęła prawie wszystkich europejskich przywódców, zwłaszcza tych z krajów Grupy Wyszehradzkiej, Merkel zaprosiła uchodźców syryjskich, by przybyli do Niemiec i ubiegali się o azyl".

 

- W 2015 roku Niemcy przyjęli około miliona migrantów, a ich kraj jest wśród sześciu państw UE, które wzięły na siebie prawie 80 procent wniosków o azyl, złożonych w Europie - napisali franciszkanie z klasztoru w Asyżu w oświadczeniu, rozpowszechnionym przez włoskie media.

 

Zakonnicy ogłosili, że Merkel odbierze nagrodę na wiosnę.

 

W zeszłym roku Lampę Pokoju Świętego Franciszka przyznano prezydentowi Kolumbii Juanowi Manuelowi Santosowi, laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla za 2016 rok za to, że doprowadził do podpisania porozumienia z lewacką partyzantką, kończącego pół wieku wojny domowej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

350

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 23:12:25 | 2017-12-17
Dzięki temu artykułowi dowiedziałam się, że ojciec Mauro Gambetti jest kustoszem klasztoru św. Franciszka w Asyżu. Wiele lat temu poznałam go, wtedy nie był jeszcze opatem, bardzo sympatyczny ksiądz.
Wyróżnienie dla Angeli Merkel jest pewnie zaskoczeniem dla wielu komentujacych tutaj, bo została nagrodzona za to za co jest tutaj krytykowana. Oliwna Lampa Pokoju Świętego Franciszka to bardzo piękne wyróżnienie.

Oceń 4 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook