Media francuskie: Morawiecki oznacza wolę złagodzenia wizerunku Polski w świecie

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Nominacja Mateusza Morawieckiego na premiera "pokazuje wolę złagodzenia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej" - pisze "Le Monde". "Błyskotliwym bankierem" określiło Morawieckiego radio Europe1, które jako pierwsze we Francji powiadomiło o jego nominacji.

 

Podobną opinię co "Le Monde" wyraził wysłannik francuskiego radia dla zagranicy RFI Damien Simonart, przewidując, że "elegancki i wykształcony Mateusz Morawiecki będzie próbował rozjaśnić wizerunek Polski".

 

Warszawski korespondent "Le Monde" Jakub Iwaniuk, w artykule zamieszczonym późną nocą na stronie internetowej gazety, podkreśla, że "w przeciwieństwie do swej poprzedniczki (Beaty Szydło) Morawiecki zna angielski i swobodnie czuje się na spotkaniach międzynarodowych".

 

Iwaniuk zauważa, że "nic nie wskazywało na to, by ten były bankier i doradca ekonomiczny poprzedniego rządu (PO-PSL) miał zajść tak wysoko w hierarchii PiS, aż do chwili, gdy stał się ulubionym atutem Jarosława Kaczyńskiego, szefa ultrakonserwatywnej większości, który naprawdę rozdaje karty".

 

W artykule przypomniano tzw. plan Morawieckiego, którego inspiracją - jak wskazuje "Le Monde" - jest teoria Keynesa. Miarą ambicji nowego premiera jest według autora tekstu zdanie marszałka Józefa Piłsudskiego, przytoczone przez Morawieckiego podczas prezentacji tego planu: "Polska będzie albo wielka, albo nie będzie jej wcale".

 

Ten przeciwnik "nadmiernej zależności kraju od kapitału zagranicznego" i zwolennik "repolonizacji sektora bankowego", "dzięki przychylnej koniunkturze gospodarczej mógł zabłysnąć skuteczną walką z nadużyciami finansowymi" - czytamy w "Le Monde". "Choć opozycja niepokoi się o daleką perspektywę gospodarki narodowej, obecnie w Polsce jest mniej niż 7 proc. bezrobotnych, co stanowi historycznie niski poziom" - relacjonuje RFI.

 

Morawiecki "mówi, że chciałby połączyć politykę zdecydowanie probiznesową z walką przeciwko biedzie" - informuje "Le Monde", którego korespondent twierdzi, że "jego (Morawieckiego) najgorszym wrogiem w rządzie jest (minister sprawiedliwości) Zbigniew Ziobro, czarna owca dla Brukseli".

 

Podsumowując wykaz zdolności i zręczności przyszłego premiera, francuski dziennik zapowiada, że Morawiecki "bardzo będzie potrzebował tych cech, gdyż starcie z instytucjami europejskimi dalekie jest od zakończenia i nie brak na tym polu spornych spraw".

 

Inne francuskie media ograniczają się, jak dotąd, do mniej lub bardziej obszernych relacji agencyjnych informujących o nominacji Morawieckiego na szefa polskiego rządu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

84

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 18:16:04 | 2017-12-08
W czasach rządów Beaty Szydło wykonano kawał dobrej i trudnej roboty, które symbolicznie zamknęło uchwalenie ustaw o SN i KRS. To był dobry czas i jestem pełen uznania dla p.Szydło i po ludzku chciałbym żeby nadal piastowała swoją funkcję.

Z drugiej strony nie chce, żeby PiS był partią ciepłej wody w kranie więc jeżeli rząd zmienia kierunek (co ma sens skoro udało sie dokonać wiele potrzebnych zmian, prawnych i organizacyjnych) to trzeba też zmienić ludzi. To samo dotyczy sędziów SN.

Oceń 8 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 16:33:48 | 2017-12-08
Premier Mateusz Morawiecki - z taką wiadomością obudzili się dziś europejscy politycy i mediach. Reakcja? "Kaczyński chce koncentracji na gospodarce i ocieplenia relacji z Zachodem w drugiej połowie kadencji" - pisze analityk BBC Adam Easton. A Henry Foy z "Financial Times" napisał na Twitterze, że nowy premier Polski "może być sygnałem pozytywnego zwrotu w relacjach z Brukselą i resztą UE":

Oceń 2 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 10:30:58 | 2017-12-08
Już nawet prezes zdał sobie sprawę ,że nasz wizerunek w świecie legł w gruzach i należy go zmienić a nie bredzić o wstawaniu z kolan bo to może i dobre dla swojego elektoraty ale przynoszące realne straty dla kraju.

Oceń 5 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?