Nigeryjskie MSZ potępia polską policję

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Nigerii potępiło w poniedziałek zastrzelenie obywatela nigeryjskiego przez polską policję - poinformowała agencja Associated Press. Nota protestacyjna w tej sprawie trafiła już do polskiego MSZ.


Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Alicja Rakowska poinformowała w poniedziałek, że nota protestacyjna ambasady Nigerii została przekazana do Protokołu Dyplomatycznego MSZ po godz. 15.


Jak zapewniła, MSZ oczywiście udzieli stosownej odwiedzi. - Nota zostanie przez nas również przekazana do kompetentnych organów prowadzących śledztwo - zapowiedziała Rakowska.


W nigeryjskim oświadczeniu napisano m.in., że zabicie "bez stwierdzenia winy, demonstruje arbitralność polskiej policji". Wezwano również władze polskie do zbadania doniesień o prześladowaniach Nigeryjczyków mieszkających w Polsce.


32 osoby zostały zatrzymane w Warszawie po zamieszkach, do których doszło w niedzielę w okolicach budowy Stadionu Narodowego, gdy policjanci kontrolowali handlarzy. W czasie szamotaniny z funkcjonariuszem śmiertelnie postrzelony został 36-letni Nigeryjczyk.


Jak powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, podczas akcji rannych zostało co najmniej sześciu policjantów. Ten, z którego broni prawdopodobnie postrzelony został Nigeryjczyk, trafił do szpitala. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mężczyzna, który zginął, był już wcześniej notowany za przestępstwa gospodarcze - dodał Sokołowski.


Po śmiertelnym postrzale Nigeryjczyka warszawska prokuratura prowadzi dwa postępowania - pierwsze w sprawie czynnej napaści na funkcjonariuszy policji, drugie - w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień skutkującego nieumyślnym spowodowaniem śmierci.


Agencja Associated Press odnotowuje, że "ugrupowania obrońców praw człowieka mówią, iż policja w Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, rutynowo dokonuje egzekucji więźniów, gwałci prostytutki i wymusza (łapówki) od kierowców na posterunkach kontrolnych".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?