Hiszpania: w tym roku przybyło ok. 23 tys. nielegalnych imigrantów

(fot. shutterstock.com)

Kończący się rok jest rekordowy w tej dekadzie pod względem liczby imigrantów, którzy bez ważnych dokumentów dostali się na terytorium Hiszpanii. Od 1 stycznia do 19 listopada do tego kraju przybyło nielegalnie około 23 tys. osób, głównie z Afryki.

 

Jak oszacował na podstawie danych straży granicznej dziennik "El Confidencial", więcej nielegalnych imigrantów napłynęło do Hiszpanii tylko w 2006 r. Ponad 31,6 tys. osób bez ważnych dokumentów dostało się wówczas na jej terytorium, głównie przez archipelag Wysp Kanaryjskich.

 

Głównie obywatele Maroka i Algierii

 

W tym roku na jednostkach pływających dotarło do granic Hiszpanii około 23 tys. nielegalnych imigrantów, przede wszystkim z Afryki. Pozostałe 3,2 tys. osób wdarło się do hiszpańskich enklaw w Afryce Północnej: Ceuty i Melilli.

 

Wśród nielegalnych imigrantów docierających do Hiszpanii dominowali obywatele Maroka oraz Algierii. Stanowili odpowiednio 23 i 21 proc. wśród wszystkich osób przybywających bez ważnych dokumentów do tego iberyjskiego kraju.

 

Innymi nielegalnymi imigrantami w tym roku w Hiszpanii byli obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej, w tym przede wszystkim Wybrzeża Kości Słoniowej, Gwinei, Kamerunu, Mali oraz Nigerii.

 

Budowa ogrodzeń granicznych

 

Hiszpania wydaje rocznie ponad 2 mln euro na utrzymanie ogrodzeń granicznych w swoich enklawach w Afryce Północnej: Ceucie i Melilli. Obie są celem regularnych, a zarazem masowych wtargnięć imigrantów; dochodzi do nich co najmniej raz w miesiącu.

 

Budowa ogrodzeń granicznych w północnoafrykańskich enklawach Hiszpanii ruszyła pod koniec lat 90., była dofinansowywana z funduszy unijnych. Zarówno w Ceucie, jak i w Melilli inwestycja przekroczyła wartość 30 mln euro.

 

We wtorek w efekcie działań hiszpańskiej policji i marokańskiego wojska udało się zatrzymać około 300 Afrykańczyków, którzy usiłowali wedrzeć się do Ceuty. Wszyscy są obywatelami państw Afryki Subsaharyjskiej.

 

W piątek i sobotę hiszpańskie statki ratownicze i okręty marynarki wojennej uratowały u południowo-wschodnich wybrzeży tego kraju 650 imigrantów, wśród których większość stanowili Algierczycy. Na 44 łodziach próbowali oni dotrzeć do wybrzeży prowincji Murcja.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook