Ban Ki Mun apeluje o wysiłki na rzecz Somalii

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegł w sobotę w Stambule podczas międzynarodowej konferencji na temat Somalii, że jeśli wspólnota międzynarodowa nie zdwoi wysiłków na rzecz pokoju w tym kraju, są nikłe szanse na jego osiągnięcie.

 

"Jeśli nie zdwoimy wysiłków, szanse na pokój w Somalii będą nikłe" - oświadczył Ban tydzień po tym, jak zaapelował o intensywne działania w skali światowej w celu walki z +zatrważającym+ wzrostem liczby pirackich ataków, których w ubiegłym roku było aż ponad 400.

 

Ban podkreślił, że obecny federalny rząd przejściowy w Somalii daje największą od wielu lat szansę na uwolnienie się z niekończącego cyklu wojen i dramatów humanitarnych w tym kraju.

 

"Jedynym sposobem przywrócenia pokoju jest wsparcie tego rządu zarówno w wysiłkach na rzecz pojednania, jak i tam, gdzie to niezbędne - w walce z ekstremizmem" - zaznaczył.

 

Somalia pozostaje w stanie anarchii od 1991 roku i obecny rząd przejściowy kontroluje zaledwie skrawek państwa.

 

Wielu somalijskich parlamentarzystów mieszka poza granicami kraju z obawy o własne bezpieczeństwo. Po raz ostatni parlament Somalii obradował w grudniu ubiegłego roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook