USA: twórca Muzeum Biblii chciał pokazywać przemycone eksponaty

(fot. shutterstock.com)

Steve Green twórca prywatnego Muzeum Biblii w Waszyngtonie, kupił za zaledwie 1,6 mln dolarów bezcenne eksponaty do swojego muzeum w Waszyngtonie.

 
Musiał zwrócić większość z nich kiedy okazało się, że zostały przemycone do USA.
 
Handlarze antyków podczas spotkania w hotelu w Dubaju w 2010 r. zaoferowali Greenowi sprzedaż za 2 mln USD 5,5 tys. eksponatów, w tym liczące 4 tys. lat sumeryjskie gliniane tablice z pismem klinowym.
 
Jak poinformował we wtorek dziennik "The Wall Street Journal" po wielomiesięcznych targach Greenowi, który jest właścicielem sieci sklepów dla majsterkowiczów Hobby Lobby Stores Inc., udało się obniżyć cenę do 1,6 mln. USD.
 
Taka cena unikatowej kolekcji wydała się twórcy prywatnego, stworzonego kosztem 500 mln. USD, Muzeum Biblii w Waszyngtonie świetnym interesem. Jednak do czasu bowiem w lipcu bieżącego roku musiał zapłacić dodatkowo, w ramach porozumienia pozasądowego, 3 mln USD Departamentowi Sprawiedliwości. Zdaniem resortu bowiem eksponaty znalazły się na terytorium amerykańskim nielegalnie.
 
Kolekcja została przesłana do Oklahoma City, gdzie mieści siedziba sieci Hobby Lobby Stores Inc. w skrzyniach z nalepkami "kafelki ceramiczne". Kilkanaście skrzyń dotarło do Oklahoma City zanim inspektorzy celni zorientowali się jaka jest prawdziwa zawartość tych przesyłek.
 
Dodatkowo władze Iraku wystąpiły do Departamentu Stanu z petycją o zwrot kolekcji argumentując, że została ona skradziona ze zbiorów w tym kraju.
 
"The Wall Street Journal" wskazuje, że poczynania władz amerykańskich i roszczenia Iraku, rodzą podejrzenia ekspertów biblijnych i archeologów co do pochodzenia reszty kolekcji Greena zgromadzonej w Muzeum Biblii.
 
"Popełniliśmy błąd i nauczyliśmy się na tym błędzie" - powiedział 54-letni Green cytowany na łamach dziennika we wtorek.
 
Green zapowiada, że w stałej kolekcji Muzeum Biblii w Waszyngtonie, będą eksponaty, których pochodzenie będzie dokładnie udokumentowane i sprawdzone przez ekspertów. Oprócz eksponatów archeologicznych z rejonu Bliskiego Wschodu, w Muzeum będzie - jak zapowiadają jego twórcy - “dokładna kopia antycznej wioski z Galilei z czasów Mojżesza".
 
Otwarcie Muzeum Biblii o powierzchni ok. 40 tys. metrów kwadratowych, zawierające zbiory wartości 205 mln USD od egipskich mumii do egzemplarza Biblii należącego do Elvisa Presley’a, planowane jest na najbliższy piątek 17 listopada.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook