Szef partii rządzącej oskarżony o defraudację unijnych środków

(fot. shutterstock.com

Rumuńska prokuratura antykorupcyjna (DNA) postawiła w poniedziałek zarzut sprzeniewierzenia kilka lat temu pieniędzy z UE szefowi rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Liviu Dragnei, który jest także przewodniczącym Izby Deputowanych.

 

Według DNA Dragnea stworzył "grupę przestępczą", z której pomocą sprzeniewierzył subwencje Unii Europejskiej w wysokości (w przeliczeniu) 20,6 miliona euro. Śledztwo w tej sprawie wszczęto na podstawie zawiadomienia Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) z 30 września 2016 roku.

 

Prokuratorzy zarzucają Dragnei, że w latach 2002-2009, kiedy był szefem regionalnego parlamentu okręgu Teleorman na południu kraju, nielegalnie - nadużywając urzędu i wykorzystując poufne informacje - zapewnił kontrolowanej przez siebie firmie Teldrum dwa dotowane przez UE zlecenia na naprawę dróg. Twierdzą też, że zawyżone rachunki za realizację tych zleceń naraziły państwo rumuńskie na stratę w wysokości 31,3 miliona lejów (6,8 mln euro).

 

Dragnea ma problemy z rumuńskim wymiarem sprawiedliwości od czasu zwycięstwa wyborczego PSD w grudniu 2016 roku. W kwietniu 2016 r. został skazany za oszustwa wyborcze na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Skazanie zablokowało mu możliwość objęcia urzędu premiera.

 

Jednak - jak pisze agencja dpa - nieformalnie kontroluje on rząd i jest uważany za najbardziej wpływowego polityka w Rumunii.

 

Dragnea odpowiada też przed sądem za wynagradzanie z funduszy publicznych współpracowników jego partii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook