Szef Pentagonu: celem Waszyngtonu nie jest wojna z Koreą Płn.

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN / POOL

Minister obrony USA James Mattis zapewnił w piątek podczas wizyty w rozdzielającej obie Koree strefie zdemilitaryzowanej, że celem Waszyngtonu nie jest wojna z Koreą Płn., lecz rozpoczęcie procesu, który doprowadziłby do pełnej denuklearyzacji Płw. Koreańskiego.

 

Mattis zadeklarował to w pierwszym dniu pobytu w Korei Płd.

 

- Tak jak jasno dawał do zrozumienia sekretarz stanu Rex Tillerson, naszym celem nie jest wojna, lecz całkowita, dająca się zweryfikować i nieodwracalna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego - powiedział szef Pentagonu.

 

Jak dodał, prowokacje Korei Płn. "nadal zagrażają bezpieczeństwu regionu i świata, mimo że Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie je potępiła". Mattis oskarżył Pjongjang o stworzenie arsenału jądrowego, by "grozić innym katastrofą".

 

Zapewnił, że Waszyngton będzie wspierał Seul w obliczu zagrożenia, jakie stanowi północnokoreański reżim Kim Dzong Una.

 

Sekretarz obrony USA zwiedził w piątek stanowisko obserwacyjne południowokoreańskiej armii w strefie zdemilitaryzowanej i został poinformowany o warunkach wzdłuż granicy, jakie panują tam po ogłoszonym w 1953 roku zawieszeniu broni. Zakończyło ono walki, które toczyły się podczas wojny koreańskiej.

 

Podczas swej wizyty w Korei Płd. Mattis spotka się z przedstawicielami władz tego kraju i amerykańskimi dowódcami wojskowymi w ramach corocznych konsultacji o tematyce obronnej. W przyszłym miesiącu Seul odwiedzi prezydent USA Donald Trump.

 

Napięcie między Koreą Płn. a Stanami Zjednoczonymi narasta w związku z serią testów rakietowych przeprowadzanych w ostatnim czasie przez Pjongjang i wojowniczymi wypowiedziami Trumpa i przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una.

 

Korea Płn. przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook