Premier Włoch o Katalonii: konieczne poszanowanie konstytucji

(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

Premier Włoch Paolo Gentiloni oświadczył w środę, komentując sytuację w Katalonii, gdzie podpisano deklarację niepodległości, że konieczne jest poszanowanie konstytucji Hiszpanii. Szef włoskiego rządu mówił o potrzebie dialogu, aby uniknąć eskalacji kryzysu.

 

"Należy podkreślić potrzebę poszanowania ram konstytucyjnych i praw" - powiedział Gentiloni na konferencji prasowej w Rzymie.

 

Nieuzasadniona eskalacja

 

Następnie dodał, że konieczne jest podjęcie dialogu, w ramach hiszpańskiej konstytucji i przy poszanowania państwa prawa, "aby uniknąć nieuzasadnionej i niebezpiecznej eskalacji".

 

We wtorek wieczorem premier Katalonii Carles Puigdemont w wystąpieniu w parlamencie regionalnym ogłosił, że przyjmuje mandat obywateli do ogłoszenia niepodległości regionu, ale jednocześnie wezwał deputowanych do odroczenia o kilka tygodni secesji Katalonii, aby umożliwić negocjacje z rządem w Madrycie.

 

"Republika Katalonii"

 

Po zakończonej sesji parlamentu Puigdemont podpisał deklarację niepodległości wzywającą inne państwa do uznania "republiki Katalonii".

 

Dokument ten głosi, że "Katalonia odzyskuje pełną suwerenność".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook