Rosja będzie przeciwdziałać oskarżaniu Asada o użycie broni chemicznej

(fot. shutterstock.com)

Rosja będzie przeciwdziałać wysuwanym pod adresem władz Syrii zarzutom o użycie broni chemicznej - oświadczył w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow na spotkaniu w Soczi z ministrem spraw zagranicznych Syrii Walidem el-Mualimem.

 

"Będziemy stanowczo przeciwdziałać próbom upolityczniania kwestii (broni) chemicznej, próbom gołosłownego - bez jakiegokolwiek profesjonalnego dochodzenia - oskarżania rządu Syrii o incydenty (...) z użyciem substancji trujących" - powiedział Ławrow.

 

"Jednostronne oskarżycielskie podejście"

 

Ocenił też, że dochodzi do prób "upolityczniania sytuacji wokół uregulowania (konfliktu) w Syrii" w strukturach ONZ - Zgromadzeniu Ogólnym i Radzie Praw Człowieka. Są to próby "jednostronnego oskarżycielskiego podejścia" - oznajmił Ławrow, dodając, że Rosja będzie się im "nadal stanowczo przeciwstawiać".

 

Szef MSZ zaznaczył, że Rosji zależy na ocenach władz w Damaszku dotyczących uregulowania konfliktu, by oba kraje mogły dalej prowadzić wszechstronną koordynację.

 

Podkreślił również "sukcesy w walce z terroryzmem, wraz z postępami armii syryjskiej przy wsparciu sił powietrzno-kosmicznych Federacji Rosyjskiej".

 

Rozwiązanie koalicji międzynarodowej?

 

Mualim na spotkaniu z rosyjskim ministrem mówił, że Damaszek będzie się domagał rozwiązania koalicji międzynarodowej pod wodzą USA prowadzącej operację wojskową w Syrii. Oświadczył, że koalicja "metodycznie niszczy wszystko oprócz Państwa Islamskiego (IS)", a jej działania są przez USA wykorzystywane jako pretekst do przedłużania konfliktu w Syrii.

 

Szef MSZ Syrii przebywa od poniedziałku z oficjalną wizytą w Rosji. Spotkał się m.in. z wicepremierem Dmitrijem Rogozinem, który jest w rządzie Rosji odpowiedzialny m.in. za kwestie przemysłu obronnego. Na posiedzeniu rosyjsko-syryjskiej komisji międzyrządowej Rogozin mówił głównie o perspektywach odbudowy gospodarczej Syrii.

 

Wyraził nadzieję, że przedsiębiorcy z Rosji będą brać czynny udział w tym procesie i zapewnił, że biznes rosyjski uzyska preferencje, które zostaną zapisane w kontraktach.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: rosja, asad

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook