Czerwony Krzyż ograniczy swą działalność w Afganistanie przez ataki

(fot. shutterstock.com)

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) poinformował w poniedziałek, że radykalnie ograniczy swą działalność w Afganistanie w związku z tegorocznymi atakami, w których zginęło siedmiu pracowników tej organizacji pomocowej.

 

"Narażenie na ryzyko stało się naszym największym wyzwaniem i troską" - powiedziała na konferencji prasowej w Kabulu szefowa MKCK w tym kraju Monica Zanarelli.

 

"Nie mamy wyjścia jak tylko radykalnie ograniczyć naszą obecność w Afganistanie" - dodała Zanarelli, zastrzegając, że Czerwony Krzyż nie opuści Afganistanu całkowicie. Dodała, że organizacja musi dokonać przeglądu swej działalności w celu zapobieżenia dalszym stratom w ludziach.

 

Jak wskazała, okrojone zostaną zwłaszcza działania na północy kraju, gdzie placówki w Mazar-i-Szarif oraz Kunduzie zostaną zamknięte, a liczba pracowników zredukowana.

 

Decyzja ta uwidacznia pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa dla organizacji pomocowych w Afganistanie, gdzie MKCK działał od ponad 30 lat i prowadził swój czwarty największy program pomocowy - zwraca uwagę agencja Reutera.

 

We wrześniu psychoterapeuta z Hiszpanii, pracujący dla Czerwonego Krzyża w Mazar-i-Szarif, został zastrzelony przez jednego ze swych pacjentów.

 

W lutym w prowincji Dżozdżan na północy Afganistanu doszło do ataku na konwój z pomocą, w którym zginęło sześciu afgańskich pracowników Czerwonego Krzyża, po czym MKCK zawiesił swą działalność w całym kraju. Za atakiem stało najpewniej dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS). Afgańscy talibowie odcięli się od zamachu.

 

Ponadto od początku roku w Afganistanie zostało uprowadzonych czterech pracowników Czerwonego Krzyża.

 

Według szacunków sił amerykańskich rząd centralny w Kabulu sprawuje kontrolę zaledwie nad 60 procentami terytorium kraju; resztę kontrolują talibowie i inne organizacje rebelianckie. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?