Ogłoszono laureata Pokojowej Nagrody Nobla - jest nią Międzynarodowa Kampania ICAN

(fot. PAP/EPA/TIM WRIGHT / ICAN HANDOUT)

Rzeczniczka Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) powiedziała w piątek, że jest dumna z przyznania tej koalicji Pokojowej Nagrody Nobla.

 
Oceniła, że jest to dowód uznania dla wieloletniej pracy działaczy, głównie tzw. hibakusha.
 
Terminem hibakusha określa się osoby, które przeżyły zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki w Japonii w 1945 roku.
 
Uhonorowana pokojowym Noblem ICAN przedstawia się jako koalicja oddolnych organizacji z ponad 100 krajów. Została założona w Australii; oficjalnie rozpoczęła działalność w Wiedniu w 2007 r.
 
Szefowa ICAN Beatrice Fihn była zachwycona informacją, że Kampania otrzymała pokojowego Nobla - powiedziała przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen.
 
"Żyjemy na świecie, w którym od dawna groźba użycia broni jądrowej nie była tak duża. Niektóre kraje unowocześniają swój arsenał nuklearny i ryzyko, że więcej państw wejdzie w posiadanie broni jądrowej, jest realne, co pokazuje Korea Północna" - oświadczyła Reiss-Andersen.
 
Wezwała mocarstwa jądrowe do rozpoczęcia "poważnych negocjacji" w celu wyeliminowania swego arsenału atomowego.
 
W lipcu ONZ przyjęła traktat zakazujący broni nuklearnej, ale wszystkie potęgi atomowe, w tym USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja, zbojkotowały posiedzenie. ICAN lobbowała na rzecz przyjęcia tego traktatu.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.83

Liczba głosów:

24

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook